1500 TL VE ÜZERİ KARGO ÜCRETSİZ

DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZ 14 HAZİRAN TARİHİNDEN SONRA VERECEĞİNİZ SİPARİŞLER BAYRAM TATİLİ SEBEBİYLE 24 HAZİRAN TARİHİNDE KARGOYA VERİLECEKTİR. İYİ BAYRAMLAR DİLERİZ...

EN 407

ELDİVEN STANDARTLARI

EN407:2020 Isıya ve Yangına Karşı Koruma Saglayan Eldivenler
EN 407

EN 407:2020, termal tehlikelere karşı koruyucu eldivenlerin performansını belirleyen Avrupa standardıdır. Bu standart, eldivenlerin ısı, alev, temas ısıları, sıcak yüzeylerden ısı geçişi ve erime direnci gibi termal risklere karşı ne kadar etkili oldugunu degerlendirir. EN 407:2020 standardı, eldivenin bu termal risklere karşı performansını belirlemek için yapılan testlerden elde edilen sonuçları birleştirir ve bir performans kodu verir. Bu performans kodu, eldivenin termal tehlikelere karşı koruma seviyesini belirtir ve kullanıcılara ne kadar etkili oldugunu gösterir.

‘Isı ve alev’ simgesiyle beraber koruma hakkında bilgi veren altı farklı deger

EN 407 Piktogram
 • A.Tutuşmaya karşı direnç (performans seviyesi 0-4)
 • B.Temas ısısı direnci (performans seviyesi 0-4)
 • C.Konvektif ısı direnci (performans seviyesi 0-4)
 • D.Radyant ısı direnci (performans seviyesi 0-4)
 • E.Erimiş metalden gelen küçük sıçramalara karşı direnç (performans seviyesi 0-4)
 • F.Erimiş metalden gelen büyük sıçramalara karşı direnç (performans seviyesi 0-4)

Eldivenler EN 407 testlerinde başarılı olabilmesi için mekanik testlerden aşınma ve yırtılma dirençlerinin en az 1. seviye performansa ulaşması gerekir.

 • a)Tutuşmaya karşı dirençAteş kaynagının uzaklaştırılmasının ardından materyalin yanmaya ve kızışmaya devam ettigi sürenin uzunluguna dayanır. 15 saniyelik bir tutuşma süresinin ardından eldivenin dikişlerinin kopmaması gerekir.
 • b)Temas ısısı direnciEn az 15 saniye süreyle kullanıcının acı hissetmedigi sıcaklık aralıgına (100-500 °C) dayanır. Eger 3. veya daha yüksek bir EN seviyesi saglanırsa, ürünün tutuşma testinde en az 3. seviye EN oldugu kaydedilmelidir. Aksi halde azami Temas ısısı seviyesi 2. seviye olarak rapor edilmelidir.
 • c)Konvektif ısı direnciEldivenin alevden ısı transferini geciktirebildigi sürenin uzunluguna dayanır. Tutuşma testinde 3. veya 4. seviye performans elde edildiginde performans seviyesi belirtilmelidir.
 • d)Radyant ısı direnciEldivenin bir radyant ısı kaynagına maruz kalması durumunda ısı transferini geciktirebildigi sürenin uzunluguna dayanır. Tutuşma testinde 3. veya 4. seviye performans elde edildiginde performans seviyesi belirtilmelidir.
 • e)Erimiş metalden gelen küçük sıçramalara karşı direnç:Verilen bir seviyeye kadar eldivenin ısınması için gerekli olan erimiş metal damlalarının sayısı. Tutuşma testinde 3. veya 4. seviye performans elde edildiginde performans seviyesi belirtilmelidir.
 • f)Erimiş metalden gelen büyük sıçramalara karşı direnç:Dogrudan eldivenin altına yerleştirilmiş olan yapay bir cilt boyunca düzelmenin veya igne ucu büyüklügünde deliklerinin oluşması için gerekli olan erimiş metalin agırlıgı. Metal damlacıkları eldiven materyaline yapışıp kalırsa veya numune tutuşursa test başarısız olur.
Yukarı Çık

Whatsapp
Destek

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.