1500 TL VE ÜZERİ KARGO ÜCRETSİZ

16.00'A KADAR VERECEĞİNİZ SİPARİŞLER  AYNI GÜN KARGODA!

Lanyard

4 Ürün

Karam KA341 Şok Emici Çift Kollu Statik Halatlı Büyük Kancalı
Karam KA341 Şok Emici Çift Kollu Statik Halatlı Büyük Kancalı
Yeni
Web'e Özel Fiyat
Ücretsiz Kargo
Kİ231 Çift Kollu Statik Halatlı Lanyard Büyük Kancalı
Kİ231 Çift Kollu Statik Halatlı Lanyard Büyük Kancalı
Yeni
Web'e Özel Fiyat
Ücretsiz Kargo
Arga Zuma Y 53 Çift Kol Şok Emicili Lanyard 2,0 m
Arga Zuma Y 53 Çift Kol Şok Emicili Lanyard 2,0 m
Ürün Tükendi * Ürün Tükendi * Ürün Tükendi * Ürün Tükendi
Yeni
Web'e Özel Fiyat
Ücretsiz Kargo

ARG 00ZY05320

Arga Zuma Y 53 Çift Kol Şok Emicili Lanyard 2,0 m
TÜKENDİ
Gelince haber ver
Arga Zuma Y 53 Çift Kol Şok Emicili Lanyard 1,3 m
Arga Zuma Y 53 Çift Kol Şok Emicili Lanyard 1,3 m
Ürün Tükendi * Ürün Tükendi * Ürün Tükendi * Ürün Tükendi
Yeni
Web'e Özel Fiyat
Ücretsiz Kargo

ARG 00ZY05313

Arga Zuma Y 53 Çift Kol Şok Emicili Lanyard 1,3 m
TÜKENDİ
Gelince haber ver

Lanyard - Şok Emici

Lanyard Fiyatları

Lanyard fiyatları tercih ettiğiniz lanyard modeline göre değişik fiyat oranlarına sahiptir. İş güvenliğinin en önemli ekipmanlarından biri olan lanyardın yüksek çalışma ortamlarında kullanılması zorunludur. Lanyard çeşitlerinin fiyatları için birçok firmayı araştırabilir ve fiyat oranları hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Lanyard çeşitleri kullanım oranlarına göre koruma imkanları sağlarken farklı üretim şekilleriyle de farklı fiyatlara sahip olabilmektedir. Bu fiyat bilgileri için tek kol lanyard ile çift kollu lanyard modellerini araştırabilirsiniz.

Lanyard Nedir?

Lanyard, yüksekte çalışmak durumunda olanların olası bir düşme tehlikesine karşı güvenlik önlemi olarak kullanılması zorunlu olan bir üründür. Genellikle inşaat işçileri yüksek çalışma alanlarında görevlerini yaptıkları için lanyard kullanma zorunlulukları vardır. Lanyard için kısaca düşme koruma kemeri ve kordonu da diyebiliriz. Can güvenliği için son derece önemli bir ürün olan lanyardı mutlaka yüksekte çalışan tüm personel kullanmalıdır. Lanyard kullanımında şok emici de çok önemlidir. Şok emici, düşme anında oluşabilecek kinetik enerjinin önemli bölümünü emer ve darbe kuvvetini minimuma indirir. Bu sayede darbe kuvveti sonucu oluşabilecek olası vücut yaralanmaları ve sarsıntılar da en az seviyeye indirmiş olur.

 

Geri sarımlı ve ayarlanabilir lanyardlar ile yüksekte çalışan kişiler için oldukça avantajlı ürünler olarak ön plana çıkmaktadır. Özel tasarımlı lanyardlar da mevcuttur. Örneğin bazı çalışma alanlarında ankraj noktası oluşturulamıyorsa eğer ve karabina ağız açıklı yeterli olmuyorsa bu durumlar için özel lanyardlar tasarlanabilir. Özel tasarlanan lanyardlar ile direkt olarak bağlantı sağlanabilir.

 

Konumlanma lanyard kullanımı ise ülkemizde oldukça yaygındır. Yüksekte çalışan kişiler lanyard sayesinde iki eli de serbest olacak şekilde ve güvenli bir içimde çalışmaya devam edilebilmektedir. Konumlanma lanyardları düşmeyi önleyici bir aparat olarak kullanılmasına olanak sağlamaz. Bu tür lanyardlar ile düşmeyi sadece sınırlandırmak için fayda sağlanabilir. Bu sebeplerden ötürü konumlandırma lanyardı kullanılıyorsa eğer düşüş durdurucu lanyard ya da yaşam hattı da kullanılması gereklidir. 

Lanyard Ne İşe Yarar?

Lanyard, iş güvenliği için hayati öneme sahip bir güvenlik ürünüdür. Yüksek yerde çalışanların kullanmak zorunda olduğu bu ürün ile can güvenliği için olası riskler en düşük seviyelere düşürmektedir. İş güvenliği ekipmanları arasında Lanyard için adeta bir emniyet kemeri olarak kullanılmaktadır. Özellikle şok emici ile birlikte kullanıldığı zaman düşüş önleyici olarak darbe etkisini çok daha azaltabilmektedir.

 

Lanyard, bazı iş sektörleri dışında paraşütçülük gibi ekstrem sporlarında da kullanılan en önemli aparatlardan biridir. Paraşütçülük gibi dağcılıkta da lanyard mutlaka kullanılması gereken güvenlik aparatlarından biridir. Dağcılık ekipmanlarının olmazsa olmazlarından biridir. Olası düşme tehlikelerini önleyebilmek ve düşüşün etkisini azaltmak için önemli bir ekipman olan lanyard ve şok emici, farklı türleri ile hayatın birçok alanında güvenlik amacıyla kullanılabilmektedir.

Lanyard Çeşitleri Nelerdir?

Tek kol lanyard ve çift kollu lanyard olarak lanyardlar iki türe ayrılmaktadır. Çift kollu lanyard, ankraj geçişleri sırasında güvenliği sağlamak üzere kullanılmaktadır. Yapısında kolonlar bulunur ve bu kolonlar ile güvenliği üst düzeyde sağlayabilmektedir. Kolonların darbeler ve diğer dış etkenler için farklı türdeki ekipmanlar ile çok daha yüksek bir koruma sağlanabilmektedir. Çift lanyard emniyet kemeri, dikiş yerleri kolonlar ile korunur ve lanyardın uç kısmında cırtlı kolon koruyucular da mevcuttur.

 

Tek kollu lanyard ise tekli ve kalın sıkı örgü kordondan yapılmıştır. Çalışma alanının çok geniş olmadığı zamanlarda kullanılması önerilir. Bunun en önemli sebebi ise tek yönlü bir hareket alanı ile belli bir kısıtlama sağlamasıdır. Tek kol lanyard ve çift kollu lanyard dışında bir de şok emici lanyard da mevcuttur. Özellikle yüksekte çalışma yapıldığında şok emici lanyard kullanılması olası düşüş anında enerjiyi sömürür ve darbe kuvvetini çok daha az seviyelere indirmektedir. Şok emicili lanyard, yüksek konfor ve ergonomi sağlamaktadır.

Lanyard Kullanım Alanları Nelerdir?

Lanyardların birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Lanyardlar özellikle yerden yüksek ortamlarda yapılan çalışmalarda zorunlu kullanım özelliğine sahiptir. İnşaat gibi ortamlarda ki sağladığı iş güvenliği amacındaki kullanımları dışında dağcılıkta da kullanılmaktadır. Dağcılıktaki uzun tırmanışlarda, arama ve kurtarma faaliyetlerinde lanyard en çok tercih edilen koruma aparatları arasındadır. 

 

Lanyardın kullanım alanlarından biride paraşütlerdir. Paraşüt tipi emniyet kemeri olan lanyardlar, son derece önemlidir. Paraşüt tipi emniyet kemeri çift lanyard ile güvenlik ve paraşüt kullanımı için gerekli bağlantıları yapabilirsiniz. Göğüsten bağlanan ve bacak eşleştirme tokaları ile rahat bir şekilde boyutları ayarlanabilir. Genel olarak bu tip lanyardlar, aşınmaya ve zararlı UV ışınlara karşı dirençlidir. Düşme durumlarında çalışanın hissettiği kuvveti de düşük düzeylere indirebilir. Kesintisiz dikiş kordonu ve kesintisiz bağlantı kablo için arkasına kalıcı şekilde takılır.

Lanyardın Özellikleri Nelerdir?

Lanyardlar, karabine ve şok emici ile birlikte bir takım olarak kullanılır. Düşüş durdurucu lanyardlar birlikte kullanılan şok emici ve karabina ile birlikte 2 metre uzunluğa erişebilirler. Boyları genel olarak da 115 cm ile 200 cm arasında değişiklik gösterebilir. Şok emici ile birlikte kullanılmasının nedeni düşme durumu yaşanırsa şok emici sayesinde oluşan darbenin etkisini azaltabilir. Düşüş durdurucular özel üretilen ürünlerdir ve bu alanda kullanılırlar.

 

Lanyard kullanımı özellikle inşaat sektörü gibi yüksek yerlerde çalışanların kullanması zorunlu aparatlardan biridir. Genel olarak lanyard kullanırken şok emici kullanma zorunluluğu yoktur fakat 3 metreden yüksekte çalışacaklar için şok emici kullanılması kesinlikle daha güvenlidir. Lanyardlar özellikleri bakımından tek kollu ve çift kollu olarak iki tür de kullanılabilmektedir. Çalışılacak yüzeyin özelliği de lanyard seçiminde etkili olabilir. Sıcak ya da soğuk yüzeylere göre modeller ayrı türlerde olabilmektedir. Geri sarımlı ve ayarlanabilir lanyardlar ise yüksekte çalışanlar için oldukça avantajlı aparatlardır. Lanyard özellikleri arasında lanyard kancası da önemli bir rol oynamaktadır.

 

Lanyard modelleri, çalışma alanlarına göre seçilebilir. Risk teşkil eden çalışmalarda özellikle çift kollu lanyardın tercih edilmesi gerekir. Şok emici kullanımı sırasında serbest düşüş mesafesi göz önünde bulundurulması gerekir. Kişiye özel lanyard tercihi ile kullanım öncesi gerekli tedbirler alınmalıdır. Bu tedbirler göz önünde bulundurularak lanyardların bakım ve onarımları da ihmal edilmemelidir.

 

Bazı lanyard modelleri ayarlanabilir olarak tasarlanmıştır. Yapılacak işe göre ayarlama yapılabilen bu lanyardlar ile farklı fonksiyonlar olanağı sağlanır. Aynı zamanda sınırlandırma ve pozisyon almada da kullanılmaktadır. Bu yönden çalışanlara büyük ölçüde iş kolaylıkları sağlanmıştır. Lanyard kullanılırken dikkat edilmesi gerekenler vardır: Risk teşkil eden çalışmalar için çift kollu lanyard tercih edilir. Şok emici kullanılarak serbest düşüş mesafesi göz önüne alınmalıdır. Ayrıca kişiye özel lanyard tercihi de yapılmalıdır.

 

Lanyard hakkında bilgi sahibi olmayanların lanyard kullanmadan önce bilgi sahibi olunması gerekir. Lanyard kullanılması öncesinde gerekli tedbirler alınmalı ve lanyard bakım ve onarım gözden geçirilmelidir. Lanyard kullanırken ipin sağlamlığı kontrol edilmeli ve buna dikkat edilmelidir. Başkasına özel vücut ölçülerine göre tasarlanmış lanyardların kullanılması halinde çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir bu sebeple bu hususa da çok dikkat edilmelidir. Tırmanış esnasında ise ipin omuzlardan geçirilmesi durumuna da dikkat edilmelidir.

Liste Banner
Yukarı Çık

Whatsapp
Destek

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.