750 TL ve Üzeri Web Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo!

Kategoriler

Filtrele

Markalar

Renk

Eldiven Numarası

Beden

Fiyat Aralığı

43 4376
  • Çok Satanlar
  • %İndirimdekiler
  • En Yeniler
  • Artan Fiyat
  • Azalan Fiyat

Kaynak Eldiveni

 

Kaynak Eldiveni Çeşitleri

Kaynak esasında tek bir işlem olarak bilinse de aslında kendi içinde birden çok kaynak çeşidi vardır. Kaynak çeşidine göre kaynak eldiven çeşitleri bulunmaktadır. Piyasada çok fazla çeşitte bulunan kaynak eldivenlerini seçerken göz önünde bulundurulacak en önemli kriter eldivenin hangi kaynak türünü yaparken kullanılacağıdır. Ancak o zaman kişi kendisine en iyi kaynak eldivenini seçmiş olur.

Kaynak çeşitleri örtülü elektrot ark kaynağı, özlü telle ark kaynağı, gazaltı kaynağı, TIG kaynağı, elektrik direnç kaynağı oksi-asetilen kaynağı olmak üzere çok farklı şekillerde olmaktadır. Bu kaynak çeşitlerinin her birinde kullanılacak eldiven farklı ısı korumasında, hassasiyette ve deri kalınlığında olmalıdır. Bu nedenle bu özellikler dikkate alınarak eldiven modeli seçilmelidir.

Farklı bir kaynak işlemi için üretilmiş eldiven tercih edildiğinde yeterli koruma elde edilmez. Gazaltı kaynağı yapılırken fazla ısı ve kıvılcım oluşmaktadır. Bu işlem için seçilecek kaynak eldiveni gazaltı kaynak eldiveni olmalıdır.

Kaynak eldiveni seçerken dikkat edilmesi gereken diğer bir unsur eldiven yapımında kullanılan malzemelerdir. İlerleyen teknoloji ile birlikte kaynakçı eldiveni imalatında da gelişmeler meydana gelmiştir. Kaliteli iplik ve deriden üretilen kaynak eldivenleri hem daha iyi korurken hem de daha uzun süre kullanılabilmektedir.

Kaynak eldiven üretiminde en çok tercih edilen malzeme ise deridir. Deri, yalıtkan, dayanıklı yapısı ve ısıyı dağıtma özelliği ile deri kaynak eldiveni yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Kaynak eldiveni yapımında kullanılan diğer bir materyal ise ipliktir. Fakat bu iplik türü naylon ve pamuk iplik türü değildir. Kaynak eldiveni üretiminde ısıya ve ısınmaya karşı dayanıklı olan iplik türü olan kevlar iplik kullanılmaktadır. Kevlar yüksek ısı, sıçrayan kıvılcımlar ve sıçramalara dayanabilirken diğer iplik türleri çabucak erimektedir. Ayrıca eldivenin ısı geçirgenliğini azaltırken kullanım ömrünü de arttırmaktadır.

Deri Kaynak Eldiveni

Deri iş eldiveni fabrika üretimlerinde ve yüksek ısılı çalışma ortamlarında sıklıkla tercih edilen iş eldivenleridir. Yüksek ısıda işlemlerin yapıldığı kaynak işlemlerinde de deri kaynak eldiveni kullanılmaktadır. Yalıtkanlık özelliği ve dayanıklı olması işçi eldiveninin tercih sebeplerindendir. Deri, hayvanlardan elde edilen doğal bir malzemedir. Bu nedenle deri çeşitleri farklılık gösterdiği için deri kaynak eldiveni özellikleri de farklı olabilmektedir.

Deri kaynak eldiveninde kullanılan hayvan derileri şu şekildedir: keçi, at, sığır, domuz ve geyik derisidir. Bu derilerin farklı özellikleri bulunmaktadır. Keçi derisi, aşınma ve gerilme mukavemeti sunmasına rağmen yumuşak ve esnek bir yapıdadır. Yüksek hassasiyet gerektiren TIG kaynak yapımında kullanılır. At derisi, sert ve dayanıklı bir yapıdadır. Kullanımı rahattır. Domuz derisi, ıslak ve yağlı ortamlara dayanıklıdır, tüm kaynak işlemlerinde kullanılır. Sığır derisi piyasada en çok kullanılan deri çeşididir. Dayanıklı ve rahat bir yapısı vardır fakat geniş hacimlidir. Geyik derisi ise yumuşak ve esnek yapısı ayrıca kullanımının rahat oluşu sayesinde, hassas TIG kaynağında kullanıma uygun bir deri çeşididir.

Argon Kaynak Eldiveni

Argon kaynağının diğer adı TIG kaynak yöntemidir. Kaynak yöntemine adını veren “Tungsten Inert Gas” kelimesidir. Kaynak, bu kelimenin baş harfleri olarak da adlandırılır ve TIG kaynak olarak geçer. TIG kaynağı, çok yönlü bir kaynak yöntemidir. 1930’lu yılların başından beri bilinen TIG (argon) kaynağı genellikle, paslanmaz çelik ve alüminyum alaşımlarının kaynağında kullanılır. Argon kaynağı diğer kaynak yöntemlerine göre yavaş bir sistemdir ve ısı girdisi düşüktür. Düşük ısı girdisi ile kaynak yapıldığı için hassas işçilik gerekmektedir.

Düşük ısılı, hassas işçilik gerektiren argon kaynağı yapılırken argon eldiveni kullanılmalıdır. Bu nedenle argon kaynağını yaparken ellerin rahat hareket edebilmesi için yumuşak ve esnek olan derilerden üretilen argon eldivenler tercih edilmelidir.

Kaliteli Kaynak Eldivenleri

Kaynak işlemi hassasiyet gerektiren bir iş olduğu kadar ısı ile yapıldığından dolayı belli riskleri de içermektedir. Bu nedenle bu işlemi yaparken kullanılacak iş malzemelerini özenle seçmek gerekir. Bir kaynakçının en önemli iş malzemesi de eldivenleridir. Kaynak yaparken kullanılacak eldivenler de hem rahat kullanımlı hem de kaliteli malzemeden üretilmiş olmalıdır.

Isıya karşı dayanıklı olması gereken kaynak eldivenlerinin kalitesini belirleyen en önemli unsur standartlara uygun şekilde üretilmiş olmasıdır. Kaynak eldiveni, kaynak sırasında doğabilecek tehlikelere karşın elleri maksimum oranda korumalıdır.  Bu eldivenlerin görevi işlem sırasında erimiş metal sıçramaları, kaynak tabancası kaynaklı oluşan ısıya karşı koruma sağlamaktır. Kaynak eldiveni standardı üç temel kural ile ölçülür. EN 388, EN 12477, EN 407 standartları belirleyen temel ölçülerdir. Bu üç temel kuralı bir arada barındıran kaynakçı eldivenleri aşınmaya, kesilmeye, ısıya, yırtılmaya, delinmeye karşı koruma sağlar. Bu yüzden tüm kaynak işlemleri sırasında profesyonel bir eldiven kullanmak büyük önem taşımaktadır.

Kaynak Eldiveni

İnsanların fiziksel işleri yaparken kullandığı en önemli uzvu elleridir. Çoğu insan da iş hayatında ellerini aktif olarak kullanmaktadır. Bu sebeple yapılan işler ellere zarar verecek bir nitelikte ise ilk yapılacak şey ellere koruyucu bir kılıf takmaktır. İşte bu kılıf bugün birçok alanda kullanılan eldivenlerdir. Kışın elleri soğuktan, bulaşık yıkarken ve temizlik yaparken ise deterjanın zararlı etkisinden korumak için eldiven kullanılır.

Günümüzde evde veya işte birçok kişi tarafından kullanılan lateks eldivenler dâhil çoğu iş giyim ürünleri, farklı materyallerde farklı ihtiyaçlara yönelik olarak üretilmektedir. Özellikle iş hayatında kullanılan montaj eldiveni, elektrikçi eldivenleri gibi eldivenler daha farklı özelliklere sahiptir. Yapılan işin ele vereceği zararlardan korumak amacıyla özel olarak üretilen eldivenlerden biri kaynak eldivenidir.

Üretim sektöründe tesisat sistemlerinde ya da parçalar arasında devamlılığa gereksinim duyulan alanlarda metal ve termo plastik parçaların birleştirilmesi için bazı yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden en önemlisi kaynak yöntemidir. Isı ve basıncın ayrı ayrı veya birlikte kullanılması yoluyla parçaların birleştirilmesi işlemine kaynak denir. İşte bu kaynak işlemin yapan kişilere ise kaynakçı denir. Kaynakçılar da işlem sırasında kaynakçı eldiveni de denilen kaynak eldivenlerini kullanmaktadırlar.

Kaynak eldiveni, kaynak sırasında doğabilecek tehlikelere karşı elleri büyük oranda korur. Kesilme, delinme ve ısıya karşı dirençli olup işe bağlı olarak çıkabilecek kaza risklerinden koruma sağlar. Kaynak eldivenin amacı işlem sırasında erimiş metal sıçramalarına, kaynak tabancası kaynaklı oluşan ısıya karşı elleri korumaktır.

Kaynak Eldiveni Fiyatları

Birçok kaynak yöntemi ve her kaynak çeşidine uygun kaynak eldiveni vardır. Farklı malzemelerde ve farklı özelliklerde bulunan bu eldivenler çeşitli markalar tarafından üretilmektedir. Kaynak eldiveni fiyatları da markaya ve eldivenin yapıldığı materyale göre farklılık gösterecektir.

Kaynak eldiveni kesilmeye, aşınmaya, ısıya, delinmeye, yırtılmaya ve benzer sorunlara karşı koruma sağlamalıdır. Hem yanmaz özelliği bulunan hem de dayanıklı yapısı olan kaynak eldiven fiyatları her firmaya göre değişiklik gösterir. Üretim ve imalat sektöründe kaynak işlemini yapan personelin güvenliği için koruyucu ekipman olarak kullanılan kaynak eldivenleri de büyük önem taşımaktadır.

Özellikle metal sanayi altyapı sistemleri ve sektörlerde sıklıkla kullanılan kaynak eldivenlerinin temel özelliği koruyucu olmasıdır. Üretim ve imalat sektöründe personelin güvenli bir ortamda çalışmasını sağlamak için firmalar kaynak eldiven kalitesinden ödün vermemelidir. Hem işçilerini düşünen firmalar hem de kendini düşünen insanlar için kaynak eldivenin fiyatından çok kalitesi ve koruyuculuğu ön planda olmalıdır.

 

© 2020 Yıldırımlar Giyim A.Ş. Tüm hakları saklıdır.

Maximum, Bonus, Axess, World, Paraf, Mastercard, Visa, SSL
Whatsapp Destek
WhatsApp

İletişime geçmek için tıklayınız

Bağlan
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.