1000 TL ve Üzeri Web Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo!

Kategoriler

Filtrele

Markalar

Renk

Beden

Fiyat Aralığı

104 1703
  • Çok Satanlar
  • %İndirimdekiler
  • En Yeniler
  • Artan Fiyat
  • Azalan Fiyat

İş Tulumu Fiyatları ve Çeşitleri

Bazı meslek gruplarında giyilmesi zorunlu tutulan tulumları, çalışanların rahatlığını ve güvenliğini sağlamak için tasarlanmaktadır. İş tulumlarının fiyatları modellerine göre değişim göstermektedir. Ayrıca işçi tulumları firmaların kurumsal kimliğini ve işteki ciddiyetlerini ön plana çıkaran önemli koruyucu ürünlerden biridir. İş tulumlarını seçerken kumaşın kalitesi, modeli kadar beden ölçüleri de oldukça önemli bir unsur olmaktadır. 

İş tulumlarının fiyatları normal kıyafet veya üniformalara göre biraz pahalı olmaktadır. Bunun sebebi iş tulumlarının yapımında kullanılan kumaşlar ve iş tulumlarının özellikleridir.

İş Tulum Modelleri Nelerdir?

İş kazaları ile ortaya çıkan olumsuz durumlar sonucu firmalar güvenlik önlemlerini almak ve çalışanlar için gereken malzemeler bulundurmak zorundadır. İş ve işçi güvenliği kapsamında kullanılan işçi tulumu, bu malzemelerden biridir.  Tek parçadan oluşturulan  iş tulumları  iş kıyafetleri olarak kullanılmakta, vücudu tam olarak saracağı için öncelikle vücudu havalandıracak önlemlerin alınmış  olması gerekmektedir.

Her kıyafetin olduğu gibi iş tulumunun da farklı modelleri bulunmaktadır. İş tulumlarında görmeye alışılmış olan turuncu iş tulumları belirli firmaların en çok tercih ettiği tulum modelidir. İş tulumları kullanım alanlarına göre tercih edildiklerinden dolayı farklı model ve özelliklere sahiptir. Yüksek riskli ve güvenlik önlemleri alınması gereken alanlarda  reflektörlü tulum, yanmaz tulum, koruyucu tek kullanımlık tulumlar, rüzgar ve su geçirmez iş tulumları da tercih edilmektedir. İş tulumu çeşitli sanayi, ticaret ve hizmet kollarında çalışanlar için daha fazla güvenlik, dayanıklılık ve rahatlık sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bunun için sanayi tulumları, bahçıvan tulum, askılı iş tulum, kapitoneli iş tulumları modelleri bu alanlarda daha çok kullanılan modellerdir.

 Kenarı, beli, paçası ve kol ağızı lastikli iş tulumu, cebi fermuarlı tulum, kapüşonlu tulum, önü rahat giyip çıkarmak için açılır fermuarlı tulum, fermuar üzeri patlı olup, fermuar başlığı kilitli ve kendiliğinden açılmaz özelliklere sahip tulum modelleri de bulunmaktadır.

İş Tulumunun Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Her iş kolu kendine özel iş elbiseleri ve kıyafet türleri belirleyerek iş ve işçi sağlığı konusunda önlemler almayı şünmekte ve uygulamaktadır.Bunun için özellikle tercih edilen özel kumaşla kullanılarak özenle yapılan iş tulumları imalatında kullanılan kumaşlar öncelikle işçi sağlığını koruyucu nitelikte olan türlerden olmalıdır. İşçi elbiseleri üretiminde kullanılan kumaşlar su emici özelliği ya da su geçirmezlik özelliktedirler.

İş tulumlarının kumaşları ter emici özellikte, koltuk altı ve bel bölgesinde havalandırma deliklerine sahip, pamuklu kumaşın yanında esneme sağlayacak likralı kumaş destekli, kolay yırtılmayan, ısıya ve aleve dayanıklı, özellikte olan kumaş türlerinden seçilerek imalatları yapılmalıdır. Her iş sektörüne uygun iş tulumu modeli şünülürken öncelikle rahat çalışma hareket kabiliyetini kısıtlamayacak ölçüler esas alınmaktadır. Aynı zamanda tehlike anında özellikle yakıcı ve yanıcı etkilere maruz kalındığında iş tulumu kolay çıkarılabilir özelliğine sahip olmalıdır. Özellikle iş tulumlarının standart ölçülere uydurulması esas alınırken giyen işçilerin kendilerini rahat hissedebilmeleri için de belirli bölgelerinde gerekli düzenlemeler yapılması gerekmektedir.

İş tulumunda kullanılacak olan kumaşlar özenle seçilmelidir. Bu tulumlarda tercih edilebilecek kumaş türlerinden bağzıları şunlardır:

Branda kumaşı eksi 25 °C soğuğa, artı 70 °C sıcağa dayanıklı önlük kumaşıdır. Yüzde yüz su geçirmezdir. Branda kumaş yüzde yüz polietilen iplikten dokunmuş ve üzeri su geçirmez kaplama yapılmıştır. Bu kumaş su geçirmez iş tulum modellerinde kullanılır. Micron PVC-PU kumaş, % 100 su geçirmez, soğuk ortamlarda kırılma ve çatlama yapmayan yumuşak yağmurluk, iş önlüğü ve iş tulumlarında iş elbisesi aksesuar kumaşıdır.

Doğal veya kimyasal liflerden elde edinilen tela kumaşı, dokusuz yüzey üretim teknikleri ile üretilmekte. Pandemi sürecinin de başlamasıyla maske, kolluk, koruyucu elbise gibi tek kullanımlık ürünlerinin tüketiminin artmasıyla yüksek oranda üretilmektedir. İş tulumlarında şekli korumak, sertlik kazandırmak, kıvrılmayı önlemek için kullanılan yardımcı malzemedir. İş tulumlarının dayanıklılığını arttırmak için dacron kumaşlar tercih edilmektedir. Bu kumaşlar su bazlı lekelere karşı dirençlidir. Pamuk kumaşa göre daha uzun ömürlü ve daha da dayanıklı iş tulumu kumaşlarından biri de teri-koton kumaşıdır. Ütülemesi daha kolay ve kolay kolay kırışmayan kumaş türüdür.

Pamuk gabardin polyester içermez kumaş tercih edilenler arasındadır. Sık dokunur ve tok bir görünümde gözükmektedir. İç gösterme özelliği yoktur, zor kırışır, sağlam ve dayanıklıdır. Pamuk ya da yün içerdiği için terletmeyen bir tulumu kumaş türüdür. Pamuk gabardin sıcak tutmaktadır. Çoğunlukla ceket, pantolon, etek ya da tulumu giyimi için kullanılmaktadır. Gabardin iş tulumu, yün ve pamuk olarak üretilirken, aynı zamanda en sık dokunan kumaş türlerindendir. Günümüzde özellikle personel kıyafetlerinde sürekli olarak rastlanılan gabardin kumaş, iş montu, iş yeleği, iş pantolonu, iş tulumu, iş önlüğü gibi birçok kıyafet çeşidinde aktif olarak kullanılmaktadır. Yaz kış aktif olarak giyilebilecek bir kumaş özelliği taşımaktadır.

İş Tulumu Beden Seçimi Nasıl Yapılır?

İş tulumlarının kullanım alanları sınırlı değildir. Bu tulumlar bazen günlük kıyafetlerin üzerine de giyilebilmekte. Özellikle soğuk kış günlerinde dışarıda çalışan insanlar, işçi tulumlarını bu şekilde kullanılmaktadır. Bu durumda alınacak olan işçi tulumunun çalışan kişilerin hareketlerini kısıtlamayacak biçimde geniş beden ölçülerinde seçilmesi gerekmektedir. Hatta böyle bir kullanım söz konusu olduğunda, biraz geniş ölçülerde iş tulumlarına sahip faydalı olmaktadır. Özellikle bacak arasına gelecek kısımlarda sırt kısımlarında ve dizlerde kullanılan ölçülere ek olarak eklentiler yapılıp daha dayanıklı hale getirilmiş olmaktadır. Her iş alanına uygun renkte iş tulumu bulmak mümkündür. İş tulumlarının gereğinden fazla büyük olması da kullanım alanında bir sorun teşkil etmektedir. Bu sebeple iş tulumunu satın almadan önce kumaşının özellikleri, modeli gibi özellikler göz önünde bulundurularak temin etmek önemlidir.

İş tulumu ölçüleri belirlenirken, iş tulumunda kullanılan kumaş önemli bir etkiye sahiptir. Bazı kumaşlar esneme özelliğine sahip olduğu için daha rahat bir kullanım sağlar. Bu tür kumaşlarda kişinin bedenine uygun ölçülerin belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca seçilen kumaşın yağ ve leke tutmama, kolaylıkla yıkanıp temizlenebilme, yanmaz ve rüzgar geçirmez gibi özelliklerinin bulunması önemlidir. Yıkandığında bundan olumsuz etkilenerek, küçülme ihtimali olan kumaşlarda, çözüm olarak bir beden büyük bir iş tulumu almak fayda sağlamaktadır.

İş Tulumu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sağlık güvenliği için bu tür iş tulumu malzemeleri kişiye özel olması önemlidir. Yırtık, delik ve kirli olmamasına özen gösterilmelidir.

Dayanıklılık vücut koruma fonksiyonunu üstlenen tulumlarında dayanıklılık, olmazsa olmaz etkiye sahiptir. Bu konuda gündeme gabardin kumaş gelmektedir. Gabardin kumaş, sağlamlığın önemli olduğu alanlarda kullanılan bir kumaş türüdür. Yırtılmaya karşı sahip olduğu yüksek direnç, bu materyalin ayırt edici özelliği olarak belirtilmektedir.İş tulumunun birden fazla cep, telsiz asma aparatı gibi detaylara sahip olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Reflektörlü iş tulumu da önemli özelliklerin başında gelmektedir. Reflektörlü iş tulumları, karanlık ortam şartlarını güvenilir hale getirir.

Konfor konusu iş verimi ve vücut sağlığını da dolaylı yoldan etkilemektedir. Bu sebeple, seçilecek olan iş tulumunun ihtiyaç duyulan rahatlığı sağlayacağından emin olunması gerekir. İş tulumu, hava transferine izin veren dokuya sahip olmalıdır. Özellikle kışlık ürünlerde rüzgar ve su geçirmez iş tulumları daha çok tercih edilir. İş tulumunda vücut ölçüsüne göre ayarlama imkânı da, konfor konusunda önemli olan özelliklerdendir.

Tercih edilen iş tulumu standartlara uygun olmalıdır. Firmaların iş güvenliği konusundaki ihtiyacına cevap vermek için İnovastil olarak iş güvenliğinizi esas alıp, her alanda kullanılabilecek olan, hava aldıran, su itici, alev geciktirici özelliği olan, partikül geçirmeyen, bakteri oluşturmayan kumaş özelliklerine sahip farklı modellerde pek çok sektörde kullanılabilen iş tulumu temin edilmelidir.

© 2020 Yıldırımlar Giyim A.Ş. Tüm hakları saklıdır.

Maximum, Bonus, Axess, World, Paraf, Mastercard, Visa, SSL
Whatsapp Destek
WhatsApp

İletişime geçmek için tıklayınız

Bağlan
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.