1500 TL VE ÜZERİ KARGO ÜCRETSİZ

16.00'A KADAR VERECEĞİNİZ SİPARİŞLER  AYNI GÜN KARGODA!

Elektrik Arkından Koruyucu Elbise

2 Ürün

Arc Duo Elektrik Arkına Karşı Koruyucu Pantolon
Arc Duo Elektrik Arkına Karşı Koruyucu Pantolon
Yeni
Web'e Özel Fiyat
Ücretsiz Kargo

BLO 1020

Arc Duo Elektrik Arkına Karşı Koruyucu Pantolon
3.840,00
Gelince haber ver
Arc Duo Elektrik Arkına Karşı Koruyucu Ceket
Arc Duo Elektrik Arkına Karşı Koruyucu Ceket
Yeni
Web'e Özel Fiyat
Ücretsiz Kargo

BLO 1010

Arc Duo Elektrik Arkına Karşı Koruyucu Ceket
4.781,00
Gelince haber ver

Elektrik Arkından Koruyucu Elbise

Elektrik Arkından Koruyucu Elbise Fiyatları

Elektrik arkından koruyucu elbise iş sağlığı güvenliğinin önemli kıyafetlerinden biridir. Koruyucu elbise fiyatları üretici firmaya ve ürünün kalitesine göre değişiklik gösterir. Elektrik arkından koruyucu elbise alınırken mutlaka kaliteli markalara yönelim sağlanmalıdır. Kıyafetin yeteri kadar koruyucu özelliği olmayan bir kumaştan yapılması halinde işçi ciddi zararlar görebilir. Elektrik ark flaşından korunabilmek için elbisenin tüm parçaları temin edilmelidir. Her bir ark koruyucu ekipmanın fiyatı değişkenlik gösterir. Mont ve pantolon takımlarını bir arada almak karlı olabilir. Operasyon başlığı alınırken içerisine örgü başlık giyilmesi halinde bu iki parçanın da takım olarak satıldığı siteler bulunur.

Toplu alımlarda elbise başına düşen maliyet azalır. Elektrik ustası olarak çok sayıda eleman bulunduran büyük şirketler, toplu alım gerçekleştirerek ekipman maliyetlerinde azalma sağlar.

Elektrik Arkından Koruyucu Elbise Modelleri Nelerdir?

Elektrik arkından koruyucu elbiseler birkaç alt başlığa ayrılır. Elektrik şirketleri başta olmak üzere sanayi üzerine destek veren birçok farklı alanda çalışan kişiler tarafından da giyilir. Yüksek talep gören iş güvenliği kıyafetleri olması elektrik ark koruyucularının farklı modeller ile de üretilmesini ihtiyaç kılar. Yüksek riskli yerlerde çalışırken bütün parçalar özenle giyilmiş olmalıdır. Elektrik arkından koruyucu elbiseler arasında aşağıdakiler yer alır.

  • Ark koruyucu operasyon ceketi
  • Ark koruyucu operasyon başlığı
  • Ark koruyucu gömlek
  • Ark koruyucu mont ve pantolon
  • Ark koruyucu operasyon yeleği
  • Örgü başlık

Elektrik şirketleri, enerji dağıtım şirketleri, enerji santralleri, otomotiv endüstrisinde çalışan veya  mühendislik projeleri kapsamında görev alan kişiler elektrik arkından koruyucu elbiseleri giymelidir. Tam bir koruma için tüm kıyafetler bir arada giyilmelidir.

Elektrik Arkından Koruyucu Elbise Özellikleri Nelerdir?

Elektrikçi iş elbiseleri, işlemler sırasında elektrikçinin olası kazalardan korunması üzere tasarlanmıştır. Elektrik dağıtım ve iletim tesislerinde görev alan kişilerin kullanması gereken bir elbisedir. Çalışma alanlarında bulunan yüksek gerilim hayati riskler taşıyan ciddi bir başlıktır. Yüksek akımlı kesintisiz elektriğin bulunduğu bir alanda elektrik arkı oluşur. Elektrik arkı, çok parlak bir ışık ve yoğun ısı oluşumuna neden olur. Kişinin arka maruz kalması halinde istenmeyen sonuçlar açığa çıkar. Elektrik geçirmeyen elbise olan elektrikçi kıyafeti ark oluşması halinde arkın yaratabileceği yoğun ısı, ışık, basınç dalgası veya toksik dumanlara karşı kişileri korur. Bu denli güçlü bir etkene karşı dayanıklı kalabilmesi için ise belirli özelliklerle üretilirler. 

Ark koruyucu başlıklar ergonomik bir tasarımla üretilirler. Baş, boyun ve omuz bölgesine kadar uzanan başlıklar sayesinde daha etkili bir koruma sağlanması hedeflenir. Başlıkların vizör kısmı değiştirilebilecek şekilde üretilir. Kullanıma bağlı vizör kısmında çizilme veya çatlama olması halinde vizör cırt cırtlı yapısı sayesinde çıkartılarak değiştirilebilir. 

Bantlı veya cırt cırtlı cep yapısına sahiptirler. İşlem sırasında işçilerin gerekli materyalleri üzerlerinde taşıyabilmelerine olanak tanırlar. Genellikle, gri, siyah ve mavi renkleriyle üretilirler.  İş sağlığı güvenliği kapsamında yayımlanan belirli standartlara göre üretilirler. Ark koruyucu kıyafet alırken markanın ürünlerinin standarda uygun üretilmesine yönelik sertifika aldığından emin olunmalıdır.

 

Ceket ve kabanların genellikle sırtları körük ile üretilir. Bu sayede işlem sırasında kişiler daha rahat hareket edebilir. Ark kıyafetleri sadece arka karşı değil işlem sırasında oluşabilecek birçok olumsuz etkene karşı koruma sağlar. Örneğin; ark ceketleri ısıya ve aleve olduğu kadar suya da dayanıklıdır. Ön kısmı genellikle fermuar ile kapatılır. Bu sayede kişiler kıyafetleri daha rahat bir şekilde giyip çıkarabilir. Fermuar kısmı ile ceket ve kabanlar boyun kısmına kadar kolayca kapatılabilir. Özel kumaşlardan üretilerek ısı, toksik madde veya güçlü ışığa karşı koruma sağlarlar.

Elektrik Arkından Koruyucu Elbise Kumaşı Nasıl Olur?

Elektrikçi elbisesi, elektrik arkından korunabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Klasik pamuk, polyester gibi kumaşların aksine elektrik arkından koruyan elbiseler özel kumaşlarından üretilir. Pamuk ve polyester, yüksek oranda elektriğe maruz kalması halinde yanmaya başlar ve alevlenir. Bu durum elektrikçinin ciddi yaralar almasına hatta ölümüne dahi sebep olabilir. Elektrik ark koruyucu elbiseleri farklı materyallerden oluşan kumaş yapısına sahiptir. 

İçerisinde meta-aramid, para-aramid ve antistatik kumaş bulunur. Bu sayede yangın bloke edilmesini ve ısıya karşı korunmayı sağlar. Vücudu genel olarak koruması için ise farklı materyaller ön plana çıkar. Vücut koruyucu olarak adlandırılan kumaş materyalleri arasında; viscose FR, meta-aramid ve antistatik yer alır. Bazı elbiseler bahsedilen her iki kumaş katmanına da sahiptir. 

Kumaşın gücünü arttırmak ve daha etkili bir koruma sağlamak için elektrik ark koruyucu kabanın içerisine alev almaz içlik giyilmesi önerilir. Arkın oluşturabileceği yüksek ısı durumunda beden yanmaktan tam anlamıyla korunabilir. Bu tür içlikler genellikle antistatik elyaf ile üretilirler. Antistatik elyaf, statik yüklenmeyi bloke ederek yaralanma riskini azaltır. Yıkama ile alev almaz özelliğini kaybetmemesi uzun ömürlü bir kullanım sağlar. 

Elektrik Arkından Koruyucu Elbise Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Elektrik arkından koruyucu elbise alınırken dikkat edilmesi gereken başlıklar bulunur. Çalışma saatleri boyunca sürekli giyilen bir kıyafet olması elektrikçi kıyafetinin rahat olma zorunluluğunu beraberinde getirir. Fiziksel güce dayanan işler yapılıyor olması nedeniyle kıyafetler vücudun rahat hareket edebilmesine olanak tanınmalıdır. Bazı elektrik arkından koruyucu elbise satan firmalar ürün tasarımlarının ergonomik olmasına özen gösterir. Bu sayede işlem sırasında kişiler rahatça hareket edebilir. Dikkat edilmesi gereken özellikler arasında ilk sırada kıyafetin ergonomik olması yer alırken farklı başlıklar da sıralanabilir.

Elektrik arkından koruyucu elbise alırken alınan ürünlerin bedenlerinin uygun olması önerilir. Büyük kıyafetler işlem sırasında hareket kabiliyetini olumsuz yönde etkileyebilir. Küçük kıyafetler de benzer bir sonuca neden olur. Özellikle, eldivenler ve başlık kişiye tam uygun bedenlerde olmalıdır. Çalışma saatleri içerisinde işlem sırasında elektriğe bağlı bir kaza oluşması halinde eldivenin büyük olması elden çıkarak dezavantaj yaratabilir. Bu durum elin ciddi hasara maruz kalmasıyla sonuçlanır. Başlığın kayıyor olması ise elektrikçinin görme alanını olumsuz yönde etkiler. Bu durum kişinin işlem sırasında hata yapabilmesine neden olabilir.

 

Elektrik arkından koruyucu elbise alırken yangına karşı dayanıklı ve vücut koruyucu özelliklerinin hangi kumaşlardan geldiğine dikkat edilmelidir. Kıyafetlerde antistatik özellik bulunması büyük bir avantajdır. Özellikle elektrik üretim sanayisinde çalışan kişiler için kişilerin üzerlerinde statik bir birikim oluşması bu kıyafetler ile önlenmiş olur.

 

Elektrik arkından tam bir korunma satma sağlanabilmesi için tüm teçhizatın birlikte giyilmesi gerekir. Sadece elektrik arkı kabanı giymek yeterli bir koruma sağlamaz. İçerisine elektrik arkından koruyucu ceket veya yelek de giyilmeli mümkünse ısıya karşı dayanıklı tulumda giyilmelidir. Tüm bu öğeler internet üzerinden kolayca satın alınabilir. EN 61482-1-1, açık kutu testi ise EN 61482-1-2 standartlarına uygun üretilmiş olmaları gerekir.

 

Ark Termal Performans Değeri (ATPV) değeri en az 167,5 kJ/m2(4 cal/cm2) değerinde olmalıdır. Alım sırasında bu değer belirtilmiyor ise yetkili firma aranıp ATPV değeri mutlaka öğrenilmelidir. Düşük değerli kıyafetler istenilen korumayı sağlayamaz. Alınan kıyafetlerde herhangi bir yırtık veya sökülme olmadığına dikkat edilmelidir. Ark girişini sağlayabilecek kusurlar bulunması halinde kıyafet kullanım dışı bırakılmalıdır.

Liste Banner
Yukarı Çık

Whatsapp
Destek

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.