750 TL ve Üzeri Web Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo!

Kategoriler

Filtrele

Markalar

Renk

Beden

Fiyat Aralığı

0 43576
  • Çok Satanlar
  • %İndirimdekiler
  • En Yeniler
  • Artan Fiyat
  • Azalan Fiyat
Uvex X Fit Kulak Tıkacı
Yeni
Uvex X Fit Kulak Tıkacı
876,00
1.266,00
%30 İndirim
TEKLİF İSTE

Kulak Koruyucu

Kulak Koruyucular

Kişisel kulak koruyucu donanımlar, birden fazla sağlık ve güvenlik riskine karşı korumaya sağlayan ürünlerdir. İş Sağlığı ve Güvenliği ürünlerinin hepsi oldukça dayanıklı, güçlü ve kaliteli malzemeden yapılmaktadır. Her ne olursa olsun gündelik hayatta iş alanları içinde olan bireylerin çalışma şartlarına uyum sağlaması ve dikkat etmesi gerekmektedir. Bu tip ürünler tamamen çalışanların sağlığını korumak ve oluşabilecek risklerin vereceği hasarı minimuma indirmek için üretilmektedir. 

 

İşyerinde İş Sağlığı ve Güvenliği personeli firmanın bölümlerine uygun üretilen ürünleri tespit etmeli ve çalışana sunmalıdır. Kişisel koruyucu malzemelerin doğru kullanımı çalışanlara gösterilerek kullanımının zorunluluğu olduğunu belirtmelidir. Bu noktada kişisel koruyucu malzemeler listesinin başında gelen, en çok ihtiyaç duyulan ve tüketilen ürün kulak koruyucu kulaklık, yüksel gürültüden ve soğuktan kulak sağlığını yüksek derecede korumaktadır. 

 

Belirli bir desibelden sonra kulak koruyucu kullanımı zorunlu olmaktadır. Aksi takdirde çalışan bireyler kalıcı olarak işitme kaybı yaşayabilir. Kulak koruyucu kullanma zorunluluğu kaç db, ortalama gürültü 85 dB ise kesinlikle kullanılmalıdır. Sesi ve oluşan gürültüyü 80 dB altına düştüğünde koruyucu kulaklık kullanımı zorunlu değildir. Ses seviyesi 75 dB civarlarında olduğu takdirde insan sağlığını olumsuz etkileyecek bir gürültü oluşturmamaktadır.

Kulak Koruyucu Çeşitleri

İşçi kulaklığı ya da İSG kulaklık, iki ana kategoride toplansa da pek çok çeşide sahiptir. İlk kategori kulak içi tıkaçlardan oluşmaktadır; bu tip ürünlerin birçok versiyonu bulunmaktadır. Diğer kategori ise gürültüyü kulak kepçesinden itibaren, kasketli vb. tarzı ürünler olmaktadır. Kulak koruyucuları kulakları sadece gürültüden değil aynı zamanda tozdan ve kirden de korumaktadır.  En önemli iş güvenliği malzemelerinden olan koruyucular, her sektörde farklı bir biçimde kullanılabilir. İhtiyaca yönelik ürünler bulunurken aynı zamanda konfor sağlayıcı ürünler de piyasada mevcuttur. 

 

Yüksek ses düzeyine sahip makineler arasında, havalimanında, maden ocaklarında, inşaat ve tekstil sektöründe vb. yerlerde çalışan bireylerin temel ihtiyaçlarından biri ses engelleyici kulaklıklar olmaktadır. Bu tip kulaklıklar sesi ve gürültüyü tamamen kesmektedir. Baştan geçmeli modellere sahip olan kulaklıklar, inşaat ve maden alanlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Kulaklık kulakları korurken aynı zamanda baretin olması ile baş bölümü de korunmaktadır. Özellikle bu sektörde korunma için gereken temel ihtiyaçlardan kaçınılmamalıdır. 

 

Ses koruyucu kulaklık çeşitleri belirli standartlara göre üretilen, İş Sağlığı ve Güvenliğinin, belirli ses seviyesinden sonra kullanımı zorunlu hale getirmiş olduğu ürünlerdir. Ses düzeyine uygun olarak üretilen kulaklıklar aynı zamanda kulak kapatıcı  olarak da kullanılabilir. Kolay taşınabilir yapısı ve ergonomik oluşu ile iş hayatının her anında rahatlıkla taşınabilir. Gelen sesi tamamen kesme ve gürültüyü engelleme özelliği bulunan kulaklıkların belli başlı çeşitleri; baş bantlı kulaklık, gürültü önleyici pilot kulaklık, manşonlu kulaklık, katlanabilir kulaklık ve tıkaçlardan oluşmaktadır. 

 

Tasarım noktasında alternatifleri değerlendirme hakkı olan İSG uzmanları için, baş yastıklı ses koruyucu kulaklık modelleri bulunmaktadır. Tam baş üzerinde iki kulaklığı tutan aparatın malzemesi bir zaman sonra acı vermeye başlayabilir. Bunun önlemini alabilmek için yastıklı modeller tercih edilebilir. Ayarlanabilir bölümü ile baş boyutuna göre de ayarlama yapacak olan çalışanların, iş hayatında temel ihtiyaçları karşılanırken aynı zamanda konforlu çalışmaları da desteklenmelidir.

İş Güvenliği Kulaklığı

İş güvenliği kulaklık, rahatsız edecek gürültülü ortamlarda ve insan sağlığını olumsuz etkileyecek durumlarda kullanılan koruyucu bir ekipmandır. Gürültünün kaynağı kontrol edilmeli, çalışanlar o gürültüye ne kadar mesafede çalışıyor hesaplanmalı ve ona uygun bir ürün satın alınmalıdır. Genel olarak ağaç, tekstil ve metal sanayisinde kullanılması uygun görülen koruyucu kulaklıklar, kişisel olarak herhangi bir ortamda kendini rahatsız hisseden bireyler de rahatlıkla kullanabilir. 

 

Tıkaç kulaklık, işçi tarafından seçilmeli ve siparişi verilmelidir. Kulak koruyucularını kullanacak bireyler farklı anatomik yapıya sahiptir; bu nedenle fabrikasyon alınan iş kulaklığı, bireylerin kulaklarına tam oturmadığında gürültüyü kesmez ve rahatsızlık hissi verir. Aynı zamanda işçiler kulaklığın koruma seviyesini uygun bulmadıkları takdirde daha yüksek koruma gerektiren ürün ile değiştirilmelidir. Bu tip kulaklıklar zaman içerisinde bakteri dolmaya başlayabilir. Belirli aralıklar ile temizlenmeli ve bakımı yapılmalıdır. 

Soğuktan Koruyucu Kulaklıklar

Günümüz çalışma şartlarında bireyler ortalama olarak 8 saat çalışmaktadır. 8 saatlik süreç zarfında yüksek ses ve gürültülü ortamlara maruz kalan kişiler bulunmaktadır. Aynı zamanda sadece ses olmasa da dışarıda çalışan bireylerin etkileneceği soğuk ve sıcak faktörü, ses kadar önemlidir. Bu nedenle kış aylarında soğuktan koruyan kulaklık, ürünleri çalışanlar ile paylaşılmalı ve oluşabilecek risklerin önüne bariyer kurulmalıdır. İSG asla hafife alınacak ya da umursanmayacak bir alan değildir. 

 

Firmalar soğuktan koruyucu kulaklık ile çalışanların soğuğa karşı önlem almalarını desteklemelidir. Baş bölümünden geçirilen bu kulaklıklar kulak ısıtıcı kulaklık olarak da geçmektedir. Yumuşak iç yüzeyi sayesinde kulakları soğuktan korurken cilde herhangi bir hasar vermemektedir. Kışlık kulak koruyucu ürünler firmaların dışında çalışan her çalışan için gerekli bir ürün olmaktadır. Özellikle fabrika ve inşaat sektörü her daim soğuk sıcak dalgasının eşit olmadığı alanlardır. 

İnşaat Kulaklığı

Genel olarak soğukta çalışan sektörlerin başında gelen inşaat sektörü için üretilen inşaat kulaklığı bulunmaktadır. Kış aylarında keskin soğuklardan korunmak ve gürültüyü engellemek için en iyi araç kulaklık olmaktadır. Kulak ısıtıcı kulaklık özelliğinin yanında aynı zamanda estetik bir tasarıma sahip olması da çalışma motivasyonunu etkileyen unsurlardan olmaktadır. Başı saran yapısı ve güçlü tutuşu sayesinde herhangi bir şekilde oynama yapmaz ve düşmez. 

 

Aşırı gürültülü işyerlerinde önlem aracı olarak kullanılan kulaklıklar aynı zamanda inşaat sektöründe ve şantiyede sıklıkla tercih edilen ürün olmaktadır. Açık ve kapalı alanlar için kullanımı uygun olduğu gibi aynı zamanda sıcak ve soğuk hava dengesini de sağlamaktadır. Kulaklıkların içi özel malzemelerden imal edilmektedir. Esnek oluşu ile dikkat çeken inşaat kulaklıkları, farklı kullanıcıların rahatlıkla kullanabilmesi için tasarlanmıştır. Başı sıkmaz, ses ve soğuk geçirmez kulaklıklar, çalışanların sağlıklarını koruyacak en önemli ürünlerden biri olacaktır. 

Kulak Koruyucu Fiyatları

İhtiyaca karar verildikten sonra kulak ısıtıcı kulaklık, baştan geçmeli kulaklık ya da kulak tıkacı olarak tercih edilebilir. Bu tamamen çalışma ortamına ve çalışan kişiye bağlı olmaktadır. Bu tip ürünleri çalışanlar almamaktadır; İş Sağlığı ve Güvenliği personeli gerekli analizleri yapıp karar verdikten sonra firma, personelin uygun gördüğü dükkândan, işçiye özel ürünü almalıdır. Bunların hiçbir detayına girmeden her bireye aynı alınan ürünler maalesef ki çok sağlıklı olmayacaktır. 

 

Kulak tıpası gibi ürünlerin dâhil olduğu kulak koruyucu fiyatları her markadan her modele göre çeşitlilik arz etmektedir. İş hayatında çalışanların yüksek sese maruz kalmadan, sağlıklı bir şekilde çalışabilmeleri için ihtiyaç duyulan ürünler muhakkak firma tarafından temin edilmelidir. Hizmet sektöründe alışveriş, anlaşmalı firmalar tarafından ya da toptan olarak yapılmaktadır. Alışveriş bu şekilde olduğunda ürün bazlı fiyata göre daha uyguna alım olabilir. Pazar araştırmasında fiyat performans ürünlerinden tercih edilerek çalışan sağlığı korunmalıdır.

© 2020 Yıldırımlar Giyim A.Ş. Tüm hakları saklıdır.

Maximum, Bonus, Axess, World, Paraf, Mastercard, Visa, SSL
Whatsapp Destek
WhatsApp

İletişime geçmek için tıklayınız

Bağlan
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.