1000 TL ve Üzeri Web Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo!

Kategoriler

Filtrele

Markalar

Fiyat Aralığı

0 24405
  • Çok Satanlar
  • %İndirimdekiler
  • En Yeniler
  • Artan Fiyat
  • Azalan Fiyat

Yüksekte Çalışma Ekipmanları

Yüksekte Çalışma Ekipmanı Nedir?

İş güvenliği her daim önemli bir konudur ve ciddiye alınması gerekir. Ancak özellikle de yüksekte çalışan kişilerin bu hususa ayrı bir hassasiyet göstermesi beklenir. Bu nedenle birçok iş kolunda bulunan iş güvenliği ekipmanları olduğu gibi yüksekte çalışan kişiler için yüksekte çalışma ekipmanları bulunmaktadır.

 

Yüksekte çalışma dikkat ve profesyonellik gerektirmektedir. Bunun yanında alınan iş güvenliği önlemleri hayati önem taşımaktadır. Bu bağlamda üretilen birçok yüksekte çalışma ekipmanı vardır. Yüksekte çalışma ekipmanları, kişileri yüksek ve tehlikeli noktaların beraberinde getirmiş olduğu düşme gibi kazalardan korumak amacıyla kullanılan ekipmanların bütününe verilen isimdir.

 

Yüksekte çalışma ekipmanlarının varlığı kadar kullanımları da önemlidir. Bu ekipmanlar doğru ve düzgün bir şekilde kullanıldığı takdirde kişileri olası kazalardan korumaktadır. Bu nedenle yüksekte çalışma ekipmanlarını kullanmadan önce nasıl kullanıldığı konusunda bilgi sahibi olmak ve prosedüre uygun şekilde kullanmak da önem taşımaktadır.

Yüksekte Çalışma Ekipmanlarının Çeşitleri Nelerdir?

Yüksek noktalarda, olası tehlikeler ile çalışan birçok iş kolu bulunmaktadır. Bu iş kollarının ihtiyaç duyduğu güvenlik önlemleri ise birbirinden farklı olabilmektedir. Bu durumun sebebi her iş kolunun farklı görevlere ve bu görevlerle beraber farklı hareket kapasitesine sahip olması gerektiğidir. Bu nedenle yüksekte çalışma ekipmanları son derece çeşitlidir.

 

Bu çeşitlilik ise şu şekilde sıralanmaktadır:

 

Şok emici: Şok emiciler yüksekte çalışanlar, sporcular için oldukça önemli ve hayati bir yere sahiptir. Şok emiciler olası düşme anlarında kişilerin kinetik enerjisinin büyük bir bölümünü emer. Böylece düşme anında yaşanan darbe kuvveti sonucunda oluşabilecek kazaları ve yaralanmaları da minimum seviyeye indirir. Şok emiciler genel olarak diğer yüksek çalışma ekipmanları ile birlikte mutlaka kullanılan yüksekte çalışma ekipmanları arasında yer almaktadır.

 

Geri sarımlı düşüş durdurucu: Geri sarımlı düşüş durdurucular diğer yüksekte çalışma ekipmanları ile birlikte yardımcı olarak kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Geri sarımlı düşüş durdurucu can halatı ve paraşüt tipi emniyet kemerini birbirine bağlamak için kullanılmaktadır.

 

İnşaat emniyet kemeri: İnşaat emniyet kemeri aynı zamanda paraşüt tipi emniyet kemeri olarak bilinmektedir. Yüksekte çalışan işçiler için hayati öneme sahip olan bu kemerin doğru ve düzgün bir şekilde kullanılması da önemlidir. İnşaat tipi emniyet kemeri hayat halatı ile beraber kullanılmaktadır. Böylece olası düşme kazalarında kullanıcıların yara almadan kurtulmalarını sağlar.

 

Emniyet kemeri uzatma aparatı: Emniyet kemeri uzatma aparatı emniyet kemerlerini daha kullanışlı ve fonksiyonlu hale getirmek ve kullanıcının hareket kabiliyetini genişletmek amacı ile kullanılan ekipmanlar arasında yer almaktadır. Tüm bunları yaparken kullanıcının güvende olmasını sağladığı için son derece önemlidir.

 

Statik halat: Statik halatlar tırmanma ve iş güvenliğini sağlama gibi alanlarda kullanılan halatlar arasında yer almaktadır. Çok az esneme payı olması ve teknik malzemelerden üretilmeleri sebebiyle oldukça güçlü ve dayanıklıdırlar. Dağcılık, iş güvenliği gibi alanlarda statik halatlar kullanılmaktadır.

 

Şok emicili lanyard: İş güvenliği ve ihtiyaç duyulan diğer alanlarda yoğun olarak şok emicili lanyard kullanılmaktadır. Lanyard hayat ipidir. Şok emicili lanyard modellerinde olası düşme anında oluşan kinetik enerji şok emici yardımı ile emilerek kazalar minimuma indirilmektedir. Sağlamış olduğu güvenlik sebebiyle lanyardlar şok emicili olarak tercih edilmektedir.

 

Emniyet halatı: Yüksek çalışma alanlarında emniyeti sağlamak amacıyla kullanılan halatlara emniyet halatı denmektedir. Emniyet halatı iş güvenliği emniyet kemeri ile beraber kullanılmaktadır. Yüksekte çalışan kişiler için oldukça önemli olan bu ekipmanlar mutlaka kullanılmalıdır.

 

İskele emniyet kemeri: Birçok farklı model inşaat emniyet kemeri çeşitleri bulunmaktadır. Bu çeşitler arasında iskele emniyet kemeri de vardır. İskele emniyet kemeri, iskele üzerinde çalışan işçilerin güvenliğini sağlamak amacı ile kullanılan yüksekte çalışma ekipmanına verilen isimdir.

 

Çift lanyard: Lanyardlar tek ve çift olabilmektedir. Tek lanyardlar genel olarak hareket kabiliyetinin kısıtlı olduğu alanlarda kullanılırken çift lanyardlar daha geniş noktalarda kullanılmaktadır.

 

Zipline halatı: Zipline yüksekten koruyucu ekipmanlar ile atlama sporudur. Zipline sporunda kullanılan çelik halat ise zipline halatı olarak adlandırılmaktadır. 

Yüksekte Çalışma Ekipmanlarının Özellikleri Nelerdir?

Yüksekte çalışma ekipmanı satın almak isteyen tüketiciler bu ekipmanların özellikleri hakkında da bilgi sahibi olmak istemektedirler.

 

Yüksekte çalışma ekipmanlarının özellikleri şu şekildedir:

 

  • Yüksekte çalışma ekipmanları birçok iş kolu için önemli olan ekipmanlardan oluşmaktadır.
  • Yüksekte çalışma ekipmanlarının kullanımı olası kazaları ve can kayıplarını önlemek için son derece önemlidir.
  • Yüksekte çalışma ekipmanları birçok dayanıklılık testinden geçirilerek tüketicilere sunulmaktadır.

Yüksekte çalışma ekipmanları inşaat gibi sektörler tarafından tercih edildiği gibi dağcılık, zipline gibi spor dalları ile ilgilenen sporcular tarafından da kullanılmaktadır.

Yüksekte Çalışma Ekipmanlarının Dayanıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tüketiciler satın aldıkları ürünlerin dayanıklı olmasını isterler. Bu bir tüketici hakkıdır. Ancak bu durum yüksekte çalışma ekipmanlarında tüketici hakkının yanı sıra hayati bir öneme sahiptir. Yüksekte çalışma ekipmanlarının dayanıklı olmaması ve olası kazalarda koruyucu olmaması can kayıplarına dahi neden olabilir. Bu nedenle ekipman satın alacak kişilerin dayanıklılık konusuna özellikle dikkat etmesi gerekir.

 

Yüksekte çalışma ekipmanlarını dayanıklı olduğunu anlamak için birkaç yol bulunmaktadır. Bunlar şu şekildedir:

 

  • Ekipmanlar gerekli kontrollerden ve dayanıklılık testlerinden geçmiş olmalıdır.
  • Daha önce kullanılmamış, üzerinde hasar bulunmayan ürünler olmalıdır.

Yüksekte Çalışma Ekipmanları Fiyatları

Yüksekte çalışma ekipmanları, yüksekte çalışan tüm sektörlerin ihtiyaç duyduğu ve hayati öneme sahip olan ürünler arasında yer almaktadır. Bu nedenle yüksekte çalışma ekipmanlarına olan ilgi de oldukça fazladır.

 

Ayrıca yüksekte çalışma ekipmanlarını kullanan sektörler genel olarak bir takım çalışması içerisinde, tek çalışandan ziyade birçok çalışanın olduğu alanlar olması sebebiyle yüksekte çalışma ekipmanları çalışan sayısına göre fazlaca alınan ürünler arasındadır. Bu da tüketicilerin çalışma ekipmanları fiyatları konusunu daha fazla merak etmesine sebep olmaktadır.

 

Yüksekte çalışma ekipmanlarının fiyatları birbirinden farklıdır. Örneğin emniyet kemeri fiyatları ile can halatının fiyatları aynı değildir. Bu nedenle yüksekte çalışma ekipmanları için net bir fiyat bilgisi vermek pek mümkün bir durum değildir. Ürün çeşitliliğinin fazla olması fiyatların da değişken olmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yüksekte çalışma ekipmanlarına ihtiyaç duyan kişilerin tercih edecekleri ekipmanlar üzerinden fiyat bilgisine ulaşması tavsiye edilmektedir.

Yüksekte Çalışma Ekipmanları Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Yüksekte çalışma ekipmanları aynı zamanda dikey yaşam hattı ekipmanları olarak da bilinmektedir. Bu ekipmanları satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar şu şekildedir:

 

Paraşüt tipi emniyet kemeri standardı uygun olmalıdır. Satın alınacak tüm ekipmanlar dayanıklılık testlerinden geçmiş olmalıdır. Ayrıca, daha önce kullanılmış, deforme olmuş ekipmanlar tercih edilmemelidir. İş güvenliği yönetmeliğine uygun olarak tasarlanıp üretilmiş yüksekte çalışma ekipmanları tercih edilmelidir. Yüksekte çalışma ekipmanları birbiri ile bağlantılı ekipmanlardır. Maksimum güvenliği sağlamak amacı ile bağlantılı ekipmanları kullanmak gerekir. Bu nedenle satın alma esnasında yüksekte çalışma sırasında ihtiyaç duyulan tüm iş güvenliği ekipmanları satın alınmalıdır. Yüksekte çalışma ekipmanları satın alınırken güvenilir bir kaynaktan alışveriş yapıldığına emin olunması gerekir. Düşüş durdurucu güvenlik halatı gibi bazı hayati ekipmanlar bulunmaktadır. Bu ekipmanlar satın alınırken orijinal ürün olup olmadığına dikkat edilmelidir.

© 2020 Yıldırımlar Giyim A.Ş. Tüm hakları saklıdır.

Maximum, Bonus, Axess, World, Paraf, Mastercard, Visa, SSL
Whatsapp Destek
WhatsApp

İletişime geçmek için tıklayınız

Bağlan
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.