750 TL ve Üzeri Web Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo!

Kategoriler

Filtrele

Markalar

Fiyat Aralığı

15 409
 • Çok Satanlar
 • %İndirimdekiler
 • En Yeniler
 • Artan Fiyat
 • Azalan Fiyat

Toz Maskesi

Toz Maskesi Çeşitleri

Tozun ve dumanın bulunduğu çalışma ortamında çalışanların bu toz ve dumana uzun süre maruz kalması başta üst solunum hastalıkları ve akciğer hastalıkları gibi doku hasarlarına neden olan ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle iş yerlerinde mevcut olan tozlardan korunmak amacıyla çalışma sırasında mutlaka toz maskeleri kullanılmalıdır.

 

Toz maskesi seçilirken de bulunulan ortamdaki tozların nitelikleri ve yoğunlukları dikkate alınmalıdır. Bu niteliklere uygun olan toz maskesi seçilmelidir. Toz maskesi seçiminde en önemli kriter çalışma ortamındaki risklerin analizi neticesinde gerekli filtreleme özelliğinin belirlenmesidir. Ancak doğru filtreleme yeteneğine sahip toz maskesi iş güvenliğini sağlayabilir.

 

Gaz maskelerinin olduğu gibi toz maskelerinin de belli standartlar çerçevesinde üretilmesi gerekmektedir. Amerika ve Avrupa Birliği standartları ise dünyada en çok kullanılan ve bilinen standartlardır. Ülkemizdeki toz maske standartları da Avrupa Birliği standartlarıdır. Toz maskelerine ilişkin ülkemizde de yürürlükte olan Avrupa Birliği Standardı EN 149’dur. Toz maskesi EN 149 ve CE kodu ile işaretlenmiş olmalıdır. Bu maskeler filtreli maskelerdir.

 

EN 149 a göre maskeler filtreleme özelliklerine göre 3 ana gruba ayrılır: FFP1, FFP2 ve FFP3.

 

FFP1 maske: Mekanik çalışma ortamlarında ortaya çıkan zehirli olmayan tozlar için koruma sağlar. Bu tozlar uzun sürede solunum sistemine zarar verebilir. FFP1 maske toksik ve fibrojenik tozlara karşı yeterince koruma sağlamaz.

 

FFP2 maske: Ortamdaki katı tozların, duman ve aerosollere yani havadaki küçük sıvı parçacıklara karşı koruma sağlar. FFP2 maske fibrojenik tozlara karşı koruma için kullanılabilir. Bu tip parçacıkların uzun süre solunması fibroza (bir tür akciğer hastalığı) neden olabilir.

 

FFP3 maske: En üst koruma seviyesine sahip toz maskeleri bu FFP3 maskedir. Zehirli toz, duman ve aerosollere karşı koruma sağlar. Ayrıca bakteri, virüs ve bitki sporlarına karşı etkilidir. Kanserojen ve radyoaktif madde tozlarının bulunduğu ortamda da solunum koruyucu olarak kullanılabilir.

 

Toz maskeleri ventilli maske ve ventilsiz maske olarak da bulunmaktadır. Ventilli toz maskesi, rahat nefes verebilmek, maske kullanımında buğu oluşmasını önlemek ve kullanım rahatlığı için üzerinde kapakçık bulunan solunum maskesidir. Ventilsiz maske, ventilli maskelerin aksine kapakçık veya valf bulunmayan koruyucu maskelerdir.

Filtreli Toz Maskesi

Toz maskeleri filtreli bir şekilde üretilmektedir. Filtreli toz maskeleri koruma derecelerine göre filtreleme yapmaktadır. Kimyasal ortamlar için ayrı, tozlu ortamlar ve toz büyüklükleri için ayrı modeller bulunmaktadır. Bu ürünlerin temel amacı ise kişiyi ortamdan korumaktır. Ortamda bulunan toz, kimyasal ve benzeri maddelerden kişiyi korumayı amaçlar.

TS EN 149 standardına göre partikül filtreleme amacıyla kullanılırlar. Bu ürünler Türkiye ve Avrupa standartlarında filtre seviyelerine göre;

 

 • FFP1 maske (%80 filtrasyon)
 • FFP2 maske (%94 filtrasyon)
 • FFP3 maske (%99 filtrasyon) olarak sınıflandırılır.

Amerikan standartlarında ise

 

 • N95 maske (%95 filtrasyon)
 • N99 maske (%99 filtrasyon)
 • N100 maske (%99,97 filtrasyon) olarak sınıflandırılır.

Kaliteli Toz Maskesi

Toz maskeleri hafif olduklarından dolayı kullanımları rahattır. Ayrıca uygun fiyatlı olmasından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak toz maskeleri rahat ve ucuz olmalarına karşın koruma seviyeleri sınırlıdır. Toz maskelerinin yüze tam oturmaması, burun yanlarının açıkta kalması gibi durumlar nedeniyle hava kaçakları meydana gelebilir. Bu da tehlikeli kimyasal gazlara veya biyolojik kirlenmelere karşı korumada yeterli gelmeyebilir.

 

Özellikle iş maskesi olarak kullanılacak toz maskelerini seçerken kaliteli ve çalışanı koruyabilecek nitelikte toz maskeleri seçilmelidir. Filtreleme oranının yeterli geldiği kişinin yüzüne boşluk kalmayacak şekilde rahat oturan maskeler seçilmelidir.

Boya Tozu Maskesi

Çalışırken zararlı olan çeşitli kimyasallar mevcuttur. Bunlardan biri de boya tozudur. Özellikle inşaat sektöründe kullanılan boya tozunun zararlı etkilerinden korunmak için boya maskesi kullanılmalıdır. Boya maskesi, boyanın zararlı etkilerine karşı korumak için elastik veya lastik bantlar tarafından ağzı ve burun üzerini kapatarak kullanılır. Boya maskesi seçiminde en önemli kriter çalışma ortamındaki risklerin analizi neticesinde gerekli filtrelerin belirlenmesidir. Ancak doğru filtreleme yeteneğine sahip boya maskesi iş güvenliğini sağlayabilir. Boya maskesi, esas olarak iç ve dış alanlarda boyama işlemi sırasında kullanılan bir kişisel koruma aracıdır. Sprey boya veya toz boya işlemleri sırasında boyanın zararlı etkisinden korunmak için boya maskesi kullanılmalıdır.

Toz Maskesi

Teknolojik gelişim birçok sektörün ilerlemesini sağlarken beraberinde de bir takım tehlikeleri ve bu tehlikelere karşı önlemleri getirmiştir. Özellikle fabrikasyon üretimlerin arttığı ve bu üretimlerde kullanılan malzemelerin insan sağlığını olumsuz etkilemesi sonucu önlem için çeşitli materyaller geliştirilmiştir. İş hayatında ki tehlikelere karşı önleyici tedbir olarak kullanılan bu materyallerden en önemlisi maskelerdir.

 

Maskeler temel olarak ikiye ayrılır. Cerrahi maske ve solunum maskesi. Maske denilince akla ilk olarak hastanelerde sağlık çalışanları tarafından kullanılan cerrahi maskeler gelmektedir. Genellikle hastanelerde sağlık personeli tarafından kullanılan bu maskeler solunum yoluyla bulaşan hastalıkların yaygınlaşmasını önlemek amacıyla da kullanılmaktadır. 2019 yılında dünyanın geneline yayılan ve dünya sağlık örgütü tarafından pandemi ilan edilen Kovid-19 hastalığında cerrahi maskeler birçok insan tarafından kullanılmıştır.

 

Diğer maske türü olan solunum maskeleri ise daha çok solunum yollarını korumak amacıyla iş hayatında kullanılan maskelerdir. Bu maskeler ise toz ve gaz maskeleri olarak ikiye ayrılır.

 

Toz, çeşitli organik ve inorganik maddelerden aşınma, parçalanma, öğütme, yanma veya mekanik olarak kırma, parçalama, delme, öğütme işlemleri sırasında ve sonucunda oluşan, büyüklükleri 100 mikrona kadar değişebilen, özellikleri kendisini oluşturan kimyasal maddenin yapısına benzeyen zerrecik maddelerdir.

 

Toz maskesi de organik veya inorganik her türlü toz zerreciklerinden korunmak amacıyla geliştirilmiş maskelerdir. Gaz maskeleri ise tam yüz gaz maskesi, yarım yüz gaz maskesi ve kaçış maskeleri olarak ayrılmaktadır ve ortamda zararlı gazların bulunması halinde kullanılan solunum maskeleridir.

 

Toz geçirmez maskeler ağzı burnu ve çeneyi kaplayan ve büyük oranda filtre malzemesinden oluşan katı ve sıvı zerreciklere karşı koruma sağlamak üzere tasarlanan solunum koruyucu özelliği olan maskelerdir. Toz maskelerinin kullanıldığı iş alanları İnşaat ve marangoz atölyesi gibi yoğun toz bulunan ortamlardır. Toprak ve ağaç tozu gibi klasik tozların yanında alçı, tuğla, cam yünü, silis tozu gibi farklı toz türleri içinde kullanılır. Toz maskeleri farklı uygulamalar ile tıp ve boyacılık gibi yerlerde de kullanılabilmektedir.

Toz Maskesi Fiyatları

Toz maskesi fiyatları toz maskesinin çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Toz maskesi inşaat sektöründen gaz sektörüne kadar üretim yapan birçok sektör çalışanı tarafından kullanılmaktadır. Filtreleme derecelerine göre ve ventilli olmalarına göre toz maskesi fiyatları değişiklik göstermektedir. Yine de filtreli maske fiyatları, gaz maskesi fiyatlarına göre daha uygun olabilmektedir. Gaz maskesi toz maskelerine göre daha koruyucu özelliklere sahiptir. Bu da fiyatları etkilemektedir.

 

Farklı ebatlarda olan toz maskelerini tek bir amacı güvenilir koruma sağlamaktır. Kullanım yapılacak olan alana göre kaliteli ve dayanıklı model seçiminin yapılması gerekir. Özellikle kimyasal nitelikli tozların solunum yolu ile vücutta bıraktığı hasarlar düşünüldüğünde maske seçimini doğru yapmak gerekiyor. Avrupa Birliği Standartlarına  uygun üretilmiş EN 149 ve CE kodu ile işaretlenmiş toz maskeleri tercih edilmelidir.

© 2020 Yıldırımlar Giyim A.Ş. Tüm hakları saklıdır.

Maximum, Bonus, Axess, World, Paraf, Mastercard, Visa, SSL
Whatsapp Destek
WhatsApp

İletişime geçmek için tıklayınız

Bağlan
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.