1500 TL VE ÜZERİ KARGO ÜCRETSİZ

16.00'A KADAR VERECEĞİNİZ SİPARİŞLER AYNI GÜN KARGODA!

İş Eldivenleri Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

İş eldivenleri birçok sektörde çalışırken ellerinizi korumanız için önemli bir ekipmandır. Doğru eldiveni seçmek hem güvenliği sağlamak hem de maksimum verim almak için önem arz etmektedir. Yanlış eldiven seçimi ise yaralanmalara ve iş kazalarına sonuç açabilir. Bu sebeple iş eldiveni seçimini bilinçli yapmak ve özen göstermek önemlidir.

Eldiven seçimi yaparken malzeme, koruyucu özelliği, konfor ve kullanım alanı gibi faktörler önem arz eder. Ayrıca, iş eldivenlerinin standartlarına dikkat edilmelidir. İş eldiveni seçerken dikkate almanız gereken önemli noktalar:

 

İş Eldiveni Seçiminin Önemi:

İş eldivenleri;  yaralanma, kesilme vb. durumlarda ellerinizi korurken aynı zamanda işinizi daha çok verim alarak yapmanızı sağlamak adına yardımcı olur. İş eldiveni kullanmanın bazı faydaları şunlardır:

Sağlık risklerini azaltır: Kimyasal, bakteri ve yanmalara karşı koruma sağlayan eldivenler sağlık riskinizi azaltmaya yardımcı olur.

Yaralanma riskini azaltır: Doğru iş eldivenini kullanmak, çalıştığınız ortamda yaralanma riskinizi önemli ölçüde azaltabilir.

İş verimliliğini artırır: Rahat ve işlevsel eldivenler, ellerinizin yorulmadan ve kaymadan çalışmanızı sağlayarak verimliliği artırır.

 

Eldiven Materyalleri ve Çeşitleri

Eldivenler  latex, nitril, deri, poliüretan veya kevlar gibi çeşitli malzemelerden yapılabilir. Her malzemenin kendine özgü avantajı ve dezavantajı bulunabilir. Örneğin nitril eldivenler kesilmeye dirençliyken, deri eldivenler daha fazla ısıya dayanıklı olabilmektedir.

Deri: Isıya ve aşınmaya karşı dayanıklı olan deri eldivenler, sağlam ve güvenilirdir.

Nitril: Kesilmeye ve delinmeye karşı dirençli olan nitril eldivenler, kimyasallara ve yağlara karşı da dayanıklıdır. Lateks eldivenlere göre daha pahalıdır.

Lateks: Hastane gibi çalışma alanlarında ince yapısı sayesinde kavrama hissini üst seviyeye çıkarabilir. Kullanımı kolaydır.

Poliüretan: Lateks kaplı eldivenlerle göre, poliüretan kaplı eldivenler aşınmaya karşı daha iyi direnç sağlar.

Kevlar: Kesilme ve delinmeye karşı dayanıklı olmasının haricinde en önemli özelliği yüksek ısıya da dayanıklı olmasıdır.

Kullanım Alanına Göre Eldiven Seçimi

Sektörünüze göre hangi tip eldivenin sizin için uygun olduğunu belirlemeniz gerekir. Örneğin, elektrik işinde çalışıyorsanız, elektrik direncine sahip eldivenler tercih etmelisiniz. Ağır işlerde çalışırken daha dayanıklı ve kesilmeye dirençli eldivenler kullanmak önemlidir.

Bazı Sektörlere Göre Uygun Eldiven Türleri

Kimya: Kimyasallara ve sıvı maddelere karşı dayanıklı eldivenler kullanılmalıdır. Nitril, neopren, lateks, PVC ve benzeri malzemeden üretilen eldivenler tercih edilebilir.

Gıda: Hijyenik ve gıdaya uygun eldivenler kullanılmalıdır. Nitril eldivenler tercih edilebilir.

Elektronik: Hassas işler için ince ve esnek eldivenler tercih edilmelidir. Para aramid ve doğal lateks gibi malzemelerden üretilen eldivenler tercih edilebilir.

İnşaat: Kesilmeye, delinmeye ve aşınmaya dayanıklı sağlam eldivenler tercih edilmelidir. Nitril veya köpük nitril gibi malzemeden üretilen eldivenler tercih edilen eldivenlerdir.

Eldivenlerin Koruyucu Özelliklerini Anlamak

İş eldivenleri farklı tehlikelere karşı koruma sağlayabilir. Eldivenlerin üzerindeki işaretler, koruyucu özelliklerini belirtmektedir. ANSI veya EN gibi belirli standartlar, eldivenlerin sağladığı aşınma, kesilme, yırtılma, delinme vb. gibi koruma özelliklerini değerlendirmek için kullanılabilir.

Bazı Yaygın Koruyucu Özellikler ve İşaretler:

Aşınma: Eldivenin aşınmaya karşı dayanıklılığını gösterir.

Kesilme: Eldivenin kesilmeye karşı dayanıklılığını gösterir.

Yırtılma: Eldivenin yırtılmaya karşı dayanıklılığını gösterir.

Delinme: Eldivenin delinmeye karşı dayanıklılığını gösterir.

Isı: Eldivenin ısıya karşı dayanıklılığını gösterir.

Kimyasal: Eldivenin kimyasallara karşı dayanıklılığını gösterir. .

 

Konfor ve Hareket Kolaylığı

Doğru boyutta ve şekilde olan eldivenler, iş verimliliğini artırarak hareket özgürlüğünüzü sağlar. İş eldiveninin rahat olması ve kolay hareket etmenizi kısıtlamaması önemlidir. Ayrıca, ter emici özelliklere sahip eldivenler de uzun süreli kullanım için daha konforlu olabilir.

Eldivenin konforlu ve hareket kolaylığı sağlaması için:

  • Eldiven, ele tam oturmalı ve buna bağlı olarak çok sıkı veya çok bol olmamalıdır.
  • Doğru boyutta olması önemlidir.
  • Parmakların hareketini kısıtlamaması gerekir.
  • Bileğinizi tam kavramalıdır.

Eldiven Bakımı ve Ömrü

İş eldiveninizi düzenli olarak temizlemek ve bakımını yapmak ömürlerini uzatabilir ve performansını korur. Ark sıçraması, kimyasal gibi maddelere maruz kalan eldivenlerin sıklıkla değiştirilmesi gerekebilirken dayanıklı malzemeden yapılan eldivenler uzun dayanabilir.

 

İş eldivenleri seçimi, iş sağlığı ve iş güvenliği açısından önemli bir yere sahiptir. Doğru iş eldivenini seçmek güvenliğinizi sağlar. Eldiveninizi seçerken materyal, kullanım alanı, koruyucu özellikler, standart ve bakım gibi faktörleri dikkate alarak uygun seçim yapabilirsiniz.

Sektörünüz için uygun iş eldivenlerini öğrenmek için iletişime geçebilir, eldiven fiyatlarını öğrenmek için iş eldiveni kategorimizden hemen sipariş verebilirsiniz.

Yukarı Çık

Whatsapp
Destek

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.