1500 TL VE ÜZERİ KARGO ÜCRETSİZ

16.00'A KADAR VERECEĞİNİZ SİPARİŞLER AYNI GÜN KARGODA!

0 Ürün

Aradığınız ürün bulunamamıştır.

Geri Dön

Trafik Uyarı Levhası

Trafik Levhaları Çeşitleri

Trafik levhaları yolcu ve yol güvenliğini sağlamak adına hayati öneme sahiptir. Trafikte seyir hâlinde olan araç sayısı her geçen gün artmaktadır. Araç sayısının fazla olduğu yollarda trafik yoğunluğunu kontrol altına almak son derece önemlidir. Güvenli sürüş koşulları oluşturmak, olası kazaları önlemek ve bir düzen içinde hareket edilmesi adına uyarıcı ve bilgilendirici işaretlere gerek duyulmaktadır. Trafik işaretleri levhaları bu sebeple kullanılmaktadır. Trafik levha işaretleri otoyollarda ve karayollarında her gün yüzbinlerce aracın bir uyum içerisinde hareket etmesini sağlamaktadır. Sürücülerin dikkati, trafik tabelaları ve gerekli denetimler sayesinde oluşabilecek olası can ve mal kaybı önlenmektedir.

 

Trafik levhaları ile yollarda sürücülerin yolun belirli kısımlarında uyması gereken kurallar bildirilir veya hatırlatılır. Trafik levhalarını farklı anlamları bulunmaktadır. Levha üzerindeki şekiller ve semboller farklı anlamları belirtmektedir. Trafikte sürücülerin, yolcu ve yayaların güvenli bir şekilde seyahat etmesine olanak sağlayan uyarıcı ve bilgilendirici işaretlere trafik işaretleri denilmektedir. Trafik levhaları tehlike uyarı işaretleri, trafik bilgi işaretleri, trafik tanzim işaretleri, durma ve parketme işaretleri ve yapım bakım onarım işaretleri olmak üzere kategorilere ayrılmaktadır.

 

Her kategoride bulunan işaretin farklı bir anlamı rengi ve şekli bulunmaktadır. Kimi trafik levhası olası tehlikelerden önlem amaçlı yapılmakta iken kimi trafik levhaları ise bilgilendirme amaçlı olarak trafikte uygun yerlere konulmaktadır. Trafik işaretleri kullanılan işaretin anlamına göre üçgen, daire, kare veya dikdörtgen şeklinde üretilmektedir.

Trafik Levha İşaretleri

Trafik levha işaretleri sürücülere güvenli bir seyahat için yolda dikkat edilmesi gereken durumlar hakkında bilgilendirir ve uyarır. Trafik levhalarının büyük bir bölümü karayolları tarafından belirlenen, tespit edilen noktalara konulmaktadır. Bazı trafik levhaları ise o an yaşanan duruma özel portatif olarak yol güvenliğinin sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Trafik tabelası üzerindeki işaretler açık havada dört mevsim sıcak ve soğuğa maruz kalması sebebi ile uzun yıllar kullanımlarda yıpranabilmektedir. Bu durumlarda bakımının yapılması veya değiştirilmesi gerekmektedir.

 

Trafik işareti levhaları bazı özelliklere dikkat edilerek tasarlanmalıdır. Karayollarını belirlediği form ve renkte olmalıdır. Yazılar, rakamlar ve işaretler kolay okunabilir olmalıdır. Herkesin anlayabileceği şekilde tasarlanmış olmalıdır. Yaya ve sürücülerin zamanında fark edebileceği noktalara konulmalıdır. Trafik işaret levhaları üzerindeki şekillerin her birinin bir anlamı bulunmaktadır. Sürücülere bu işaretlerin anlamları sürücü kurslarında öğretilmekte ve bu eğitim sonrası sürücüler sınava tabi tutulmaktadır. Yolcu ve yol güvenliği açısından hayati öneme sahip bu işaretlerin öğrenilmesi ve yetkili kurumlarca da otoyollarda ve karayollarında gerekli noktalara konulması gerekmektedir.

 

Trafik kazalarının ölüm ve yaralanmaların büyük bir kısmı insan hatasından meydana gelmektedir. İnsan hatasını en aza indirmek için bu uyarı levhalarında belirtilen işaretlere uymak çok önemlidir. Bu işaretlerden örneğin trafik lambası levhası, yol güzergâhında trafik lambasının bulunduğunu sürücüye bildirmektedir. İşaretlerin anlamlarını bilmek ve ona göre hareket etmekle çok önemlidir.

Trafik Yön Levhaları

Yön levhaları yol ayrımına ya da kavşağa yaklaşan sürücülerin gitmek istedikleri yöne yol ayrımına ya da kavşağa gelmeden görmelerini sağlayan onları yönlendiren trafik işaretlerine denilmektedir. Daha önce seyahat edilmemiş bir yolda levhalarda belirtilen işaretleri yönleri takip ederek gitmek istenilen yere ulaşmak mümkündür. Trafik kazalarında sürücülerin kaza yapmasına yol açan unsurlardan birisi de gerekli uyarı ve bilgilendirici trafik işaretlerinin bulunmamasıdır. Kaza sonrası kaza alanında gerekli uyarıcı ve bilgilendirici levha olup olmadığı da ilgili birimlerce araştırma konusu edilmektedir.

 

Mecburi yön levhaları trafikte seyir halinde olan araç sürücülerinin levhada belirtilen yönü takip etmek zorunda olduklarını belirten levhalardır. Mecburi trafik yön levhaları Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından belirlenen şekil ve boyutta üretilmektedir. Otoyollarda veya karayollarında yol bakımı esnasında şerit daraltma ve eksiltme durumlarında mecburi yön levhası kullanılmaktadır. İleri ve sağa mecburi yön, sağa ve sola mecburi yön, sağa mecburi yön, sola mecburi yön şeklinde farklı yön levhaları bulunmaktadır.

Trafik Uyarı Levhaları

Trafik uyarı işaretleri sürücü veya yaya olarak her gün kullanılan yollarda tehlike arz eden durumlara karşı sürücü ve yayaları uyarmak amacıyla kullanılmaktadır. Uyarı levhaları sabit olarak ya da belirli bir süre yol güvenliğini sağlamak adına kullanılmaktadır. Trafik uyarı levhaları yapılması zorunlu işlerde, yasaklama durumlarında, acil kaçış yollarının belirlenmesinde, ilk yardım bölümlerinin ve yerinin gösterilmesi durumlarında kullanılmaktadır. Sürücülerin güvenli bir şekilde yolculuk yapması için kullanılan uyarı işaretleri otoyol ve karayollarında sıklıkla görülen Trafik tabelasındandır.

 

Trafik uyarı levhaları yol güzergâhında yola aniden hayvan, bisiklet veya yaya çıkabileceği hakkında bilgi vermek için kullanıldığı gibi yolun eğimi, yolda bulunan virajların uyarısı hakkında da sürücüyü bilgilendirmektedir. Hastane, okul gibi kurumların önünde daha dikkatli olunması gerektiği konusunda da uyarı işaretleri ile bilgi vermektedir. Üçgen şeklinde olan trafik levhası uyarı amaçlıdır. Kare şeklinde olan uyarı levhaları bilgilendirme, daire şeklinde olan uyarı levhaları ise düzenleme amacıyla kullanılmaktadır. Trafik levhaları tehlike arz eden noktaya sürücülerin görebileceği büyüklükte ve yükseklikte olması gerekmektedir. Ayrıca uyarı levhası uyarı alanına yaklaşmadan belirli bir mesafede olmalı ki sürücü tedbirini alabilmelidir.

Trafik Levhası Fiyatları

Trafik levhası fiyatları levhanın yapıldığı malzemenin cinsine ve kalitesine göre farklılık göstermektedir. Levhanın büyüklüğü de fiyatının belirlenmesinde önemli bir etkendir. Trafik tabelasında kullanılan boyanın kalitesi, işçiliğin kalitesi gibi tüm etkenler trafik işaret levhasının fiyatını belirleyen unsurlardır. Her bütçeye uygun trafik tabelası bulmak mümkündür. Trafik tabelaları açık alanda farklı mevsim koşullarına maruz kalacak ürünler oldukları için kaliteli malzemeden yapılan ürünleri tercih etmek gerekmektedir. Reflektif özelliği olan tabelalar bu özelliğin bulunduğu tabelalara göre daha pahalıdır. Bu özelliğin bulunduğu tabelaları tercih etmek oldukça önemlidir.

Liste Banner
Yukarı Çık

Whatsapp
Destek

Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.