1000 TL ve Üzeri Web Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo!

Kategoriler

Filtrele

Markalar

Fiyat Aralığı

145 3104
 • Çok Satanlar
 • %İndirimdekiler
 • En Yeniler
 • Artan Fiyat
 • Azalan Fiyat

Kasis

Kasis Nedir?

Kasis, yollarda araçların hızını kesmek için yapılan ve yol platformu boyunca enine uzanan tümsek anlamına gelmektedir. Şehir içinde trafik yoğunluğunun düşük, yol yapısının hız yapmaya elverişli olduğu yerlerde kasisler kullanılmaktadır. Karayolları trafiğinde yol kasisi hız kesici ismiyle de anılmaktadır. Hız kesici kasis için araç trafiğini yavaşlatmak, kontrol altına almak hedefiyle yol üzerine inşa edilen yükseltiler tanımı da yapılmaktadır. Çocuk bahçesi, okul, spor ve konut alanları gibi yaya hareketliliğinin yoğun olduğu yol kesimlerinde kullanıldığı gibi çalışma ve şantiye alanlarında, kontrol noktalarına varış öncesinde de kasislerin varlığı gözlenmektedir. Yolda bir tümsek oluşturan hız kesici kasisler sürücüler tarafından fark edildiğinde sürücülerin yavaşlayarak trafiğin güvenli hale gelmesini sağlanmaktadır.

 

Yola dik olarak yükseltilip yuvarlatılan, yola paralel uzunluğu 1 metreden 10 metreye çıkabilen, ihtiyaç duyulan yollarda 100 veya 200 metre aralıklarla seri olarak yerleştirilen kasisler, hız kesici yapıları ile trafiğin hem yayalar için hem de taşıtlar için güvenli hâle getirmektedir. Sokak ve mahalle aralarında düz ve yoğun olmayan bir yolda hızla ilerleyen araçların kasisten geçerken hız kesmesi gerekmektedir. Böylece hem aracın hem de araç içindeki kişilerin can güvenliği sağlanırken yaya yoğunluğu olan şehir içi hatlarda herhangi bir kazanın yaşanma riski de engellenmektedir. Trafik standartlarına uygun yollara yine uygun bir şekilde yerleştirilen hız kesici yol kasisi yine üretiminde trafik standartları aranmaktadır. Aksi takdirde bu standartlar göz ardı edildiğinde trafik kazalarının yaşanması söz konusu olmaktadır.

 

Hız kesici kasislerin trafikte yer almasının birden fazla avantajı bulunmaktadır. Bu avantajlar sıralanmak istenirse aşağıdaki gibi olmaktadır:

 

 • Kasisler, uygulandıkları bölgede trafiği daha güvenli seviyeye çıkartmaktadır.
 • Hız kesici kasisler trafiğin hızını, trafik yoğunluğunu ve kazaları düşürmektedir.
 • Kasisler, yayaların karşıdan karşıya geçişlerini güvenli hale getirmektedir.

Kasis Çeşitleri

Belli trafik akışı olan yerlerde trafiğin kontrolünü sağlayan yol kasisleri hız kesici tümsekler diye de ifade edilmektedir. Trafik standartlarına göre kasis çeşitleri eğimlerinin %8’i geçmemesi gerektiği vurgulanmaktadır. Kasisler geometrik olarak, parabolik, dairesel veya sinüzoidal şekillerde üretilmektedir. Hız kesici kasis çeşitlerinin tepe noktası yüksekliğinin yerden 5 cm’den 15 cm’ye kadar değişti gözlenmektedir. Kasis çeşitlerinin yapımında uygulanan genel eğim ise yola paralel uzunluğun artması ile tepe noktası yüksekliğinin aşağıya çekilmesi şeklinde olmaktadır.

 

Karayollarında bulunan kasis çeşitlerine yaklaşırken genel olarak belli bir trafik işareti ile sürücüler uyarılmaktadır. Kasis çeşitlerinin sürücüler ve yayalar tarafından fark edilmesini sağlamak amacıyla kasislerin üzerine zikzak, sıralı diş veya zebra şeklinde işaretler yer almaktadır. Seri olarak kasis çeşitlerinden birinin uygulandığı yollarda, kasisler arası ortalama hızların yüzde 20 ile yüzde 25 arasında düştüğü de vurgulanmaktadır.

 

Kasisler trafiğin ihtiyacına ve üretiminde kullanılan materyale göre farklılık göstermektedir. Kasis çeşitleri sıralaması aşağıda yer almaktadır.

 

 • Plastik Kasis
 • Kauçuk Kasis
 • Asfalt Kasis
 • Beton Kasis
 • Kapanlı Kasis
 • Kablo Koruyucu Kasis
 • Kedi Gözlü Kasis
 • Flaşörlü Kasis

 

Kasis çeşitleri arasında bulunan kapanlı kasisler otoparklar, site girişleri ve tehlike arz eden yerlerde araç sürücülerini uyarmak, kapanlar sayesinde hızlarını kesmek ve ters yola girişlerin önüne geçmek için kullanılmaktadır. Kapanlı yol kasisleri, tasarımları sayesinde zemine zahmetsizce uygulanmaktadır. Kapanlı yol kasislerinin şehir içi kurumsal alanlarda, okul giriş ve çıkışlarında, konut ve site yakınlarında, şantiyelerde giriş çıkışlarda, güvenliğin ön planda olduğu her alanda kullanıldığı vurgulanmaktadır. Kapanlı yol kasislerinin üretiminde metal ya da plastik malzemelerin kullanıldığı da eklenmektedir.

Plastik Kasis

Yol kesici kasis çeşitleri arasında yer bulan plastik hız kasisleri sert plastikten üretilmektedir. Plastik kasisler incelendiği zaman farklı yükselti ve çeşitlerinin mevcut olduğu fark edilmektedir. Plastik kasis için bilirkişi yorumları arasında kauçuk kasise göre araçla üzerinden geçiş anında daha sert bir karşı koyma gösterdiği bilgisi yer almaktadır. Sarı, turuncu, kırmızı ve siyah renklerde imalatı yapılan plastik kasislerde karanlıkta ve gece fark edilmesi amaçlı reflektör kullanımından da bahsedilmektedir. Plastik kasislerin 25x35, 30x33, 50x40, 50x33 gibi farklı ebatlarda piyasalarda yer aldığı da eklenmektedir. Fabrika çıkışı montaj yapılmaya hazır olan plastik kasislerin birleştirilmesi ile set hâline gelmektedir.

Kauçuk Kasis

Kauçuk türevlerinin bünyesinde yer almasıyla elde edilen kauçuk kasisler esnek bir yapı göstermektedir. Kauçuk hız kasislerinin üzerine karanlıkta ya da gece fark edilmesini sağlayan cam kürecikli reflektif folyo yapıştırıldığı da gözlenmektedir. Reflektif folyonun kauçuk kasis üzerinde kolay kalkmaması için (sıcak) tutkal kullanıldığı da eklenmektedir.

 

Kauçuk kasislerin 50x40, 50x50, 50x60, 50x33 gibi farklı boyutlarda üretimleri sağlanmaktadır. Plastik kasisler gibi montajı hazır halde piyasalarda yer alan kauçuk kasisler birleştirilmesi hâlinde set olmaktadır. Kauçuk kasislerin ortalama parça ağırlığı, kullanılan kauçuk materyalinin yoğunluğuna ve miktarına göre değişim göstermektedir. Örneğin 50x40 cm boyutundaki bir kauçuk kasisin en düşük ağırlığının 5 kg olduğu belirtilmektedir.

Kasis Fiyatları

Hız sınırlayıcı kasislerin ürün yelpazesi açısından çeşitlilik gösterdiğinin altı çizilmektedir. Buna bağlı olarak kasis fiyatları bu ürün skalası çerçevesinde değerlendirilmektedir. Kasis fiyatlarını belirleyen unsurlar ise marka, boyut, üretimde kullanılan materyal, işlevsellik ve kullanım özellikleri şeklinde sıralanmaktadır. İnternette e-ticaret siteleri üzerinden uygun fiyatlı ve trafik standartlarına uygun hız kasisleri yer almaktadır. Kaliteli, belge sahibi, kullanımı sırasında sıkıntı yaratmayan, uzun ömürlü ve bütçe dostu hız kesici kasislere e-ticaret sitelerinin arama kriterleri ile filtreleme özelliği sayesinde ulaşılmaktadır. Hem sürücülerin hem de yol çevresindeki yayaların can güvenliği açısından hız kesici kasislerinin seçiminde fiyatı kadar niteliklerinin de dikkate alınması gerektiği uzmanlarca vurgulanmaktadır.

© 2020 Yıldırımlar Giyim A.Ş. Tüm hakları saklıdır.

Maximum, Bonus, Axess, World, Paraf, Mastercard, Visa, SSL
Whatsapp Destek
WhatsApp

İletişime geçmek için tıklayınız

Bağlan
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.