1000 TL ve Üzeri Web Siparişlerinizde Ücretsiz Kargo!

Kategoriler

Filtrele

Markalar

Fiyat Aralığı

0 1527
  • Çok Satanlar
  • %İndirimdekiler
  • En Yeniler
  • Artan Fiyat
  • Azalan Fiyat

Delinatör

Delinatör Nedir?

Delinatör, Termoplastik Poliüretan (TPU) malzemeden üretilmekte olan belli bir esnekliği barındıran araç ve yaya trafiğinin ayrılmasını sağlayan, trafiğini yönlendirmek ve en önemlisi de güvenliği sağlamak amacıyla kullanılmakta olan bir trafik ürünüdür. Hammaddesinde yer alan termoplastik poliüretan sebebiyle esnekliğe sahiptir ve ayrıca kırılma özelliği de olmayan bir üründür. Bu özellikleri sayesinde de araca zarar vermez. Çünkü esnek olması oluşabilecek darbelere karşı ürünün uzun ömürlü olmasına imkân tanımaktadır.

 

Delinatör için ideal olan malzeme her ne kadar TPU olsa da aslında TPE, PU, PE gibi özellikleri barındıran hammaddelerden de üretimler yapılmaktadır. Termoplastik poliüretan dışındaki diğer tüm özellikli hammaddeler yeterli esnekliğe sahip olmadıklarından dolayı çabuk parçalanıp deforme olabilmektedir. Ürünler üzerinde mevcut olan yuvalarda üretim aşamasından sonra iyi performans gösteren reflektif şeritler yerleştirilmektedir. Bu şeritler özellikle de gece sürüşlerini daha güvenli sürüş ortamı haline getirmektedir. Aynı zamanda esnek olan delinatörler, duba olarak da bilinir.

Delinatör Çeşitleri

Delinatör ya da duba çeşitlerinde birçok model söz konusudur. Kullanıcının ihtiyacına göre şekillenen delinatör çeşitleri; metal, plastik vb. gibi maddelerle üretilmiştir. Aynı zamanda trafik konisi adını da alan delinatörler, farklı renk seçenekleriyle de mevcuttur. Trafik düzeni için oldukça önemli bir yere sahip olan duba çeşitleri yaya ve araç trafiği arasındaki düzeni sağlamak, yönlendirme yapmak ve refüj başlarında güvenliği sağlayarak kontrol altına almak için kullanılmaktadır. En yaygın olarak kullanılan duba yani delinatör çeşitleri ise şu şekildedir:

 

Şerit ayırıcı delinatör: Delinatör yerine bazen şerit ayırıcı delinatör ifadesi de kullanılmaktadır. Kısacası yaya ve araç trafiğinin sağlanması için üretilmiş olan dubadır.

 

Trafik dubası: Trafiğin yoğun olduğu yerlerde kolaylıkla kullanılabilen bir duba türüdür. Yollar, caddeler, işyeri önleri, parklar, oyun alanları ve daha pek çok farklı yerde karşılaşılan dubalara verilen genel addır.

 

Delinatör: Şerit içinde, şehirler arasında, yollarda ve park alanlarındaki asfaltlarda, betonlarda, kaldırımlarda, taşlı yollarda şeritlerin ayrılması amacıyla gerek duyulan ve sıklıkla kullanılan bir üründür. Yasaklama ürünü olarak da bilinir ve 75 cm olanları çok kullanılanlar arasındadır.

 

Yol dubası: Bu duba türü caddelerde ve sokaklarda kısacası karayollarında çeşitli amaçlar doğrultusunda sürücü ve yayaların güvenliğinin sağlanması için kullanılmakta olan bir dubadır. Açık alanlarda kullanıldığından dolayı da kötü hava koşullarından etkilenmeyecek şekilde üretilmiştir.

 

Zincirli duba: Yaygın olarak tercih edilen bir duba yani delinatör çeşididir.

 

Katlanır duba: Birden çok sınıf yollarda ve caddelerde emniyetin sağlanması ve korunması için sürücülerin uyarılması amacıyla kullanılan trafik konisi türüdür. Genellikle polyester ve plastik taban malzemelerden üretilir. Gece görüşü için uygun reflektör sunar.

 

Turuncu duba: En çok tercih edilen ve hemen hemen her yerde bulunan duba türü ve renk seçeneği turuncu duba olmaktadır. Kaliteli, dayanıklı ve sağlam yapısı sayesinde sürekli kullanılan bir ürün türüdür.

 

Ağırlıklı delinatör: Duba uyarı dikmesi olarak da adlandırılan bu duba türü inşaatlarda, yol çalışmalarında, şantiyelerde ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır.

Plastik Delinatör

Plastik duba, trafikte mutlaka bulunması gereken trafik güvenliği sağlama görevini üstlenen bir duba türüdür. Aynı şekilde en sık alınan ve trafikte yer verilen duba çeşitlerinden biri de plastik delinatör olmaktadır. Esnek yapısı sayesinde araçlara herhangi bir zarar vermez. Aracı çizme veya benzeri gibi olumsuz etkiler göstermeyen bir duba çeşididir. Farklı boyut ve ölçülere sahip modelleri de bulunur. Renk seçeneği olarak genelde turuncu duba kullanılır. Malzemesinin birinci sınıf kaliteye sahip olmasından dolayı plastik duba ve diğer tüm dubalar uzun ömürlüdür.

 

Delinatörler bunların yanı sıra trafiği ayırmak görevi dışında bir de plastik şerit ayırıcı işlevine de sahiptir. Yani sonuç olarak delinatör için plastik duba ifadesine de yer verilir. En bilindik özellikleri de yukarıda bahsedildiği gibi esnek olmalarıdır. Fiziksel darbelere karşı oldukça korunaklı olan dubalar, yollarda kullanılması gerekli ve önemli olan güvenlik önlemlerinden biridir. İstek ve ihtiyaca göre hangi duba türlerinin alınacağına kolay bir şekilde karar verilebilmektedir.

Zincirli Delinatör

Zincirli duba ya da diğer bir adıyla metal duba, otopark direği ve sabit bariyer direk olarak da bilinmektedir. Açık ve kapalı olan tüm otoparklarda, mağazaların önlerinde, binaların girişlerinde ve araç park ihlalinin önlenmesi amacıyla diğer tüm alanlarda kullanılan ve uygulanan pratik bir yöntemdir. Bu duba da zincir geçirme halkaları yer almaktadır. Belli alanları çevrelemek ya da kapatmak için kullanılmaktadır. Metal dubalar, gerekli ölçü ve çaplara sahip olan boruları özelliği sayesinde eğilmez ve bükülmezdir.

 

Araçların düzenli bir biçimde park edilmesi için kullanılmaktadır. Bu nedenle park yerlerinin belli bir düzende olmasını isteyen iş yerleri, evler, bina önleri veya kurumlar gibi alanlarda kullanılması uygun görülen bir duba türüdür. Zincirli dubaların bulunduğu alanlara, araçların girişleri engellenir. Bununla beraber kaldırım ve düşme tehlikesinin olduğu yerlerde de yine zincir takılarak kullanılmaktadır. Kısacası zincirli dubalar; park ve bahçeler, özel park alanları, hastane ve kamu bina önleri gibi daha pek çok yerde kullanımı yaygın olan duba çeşitlerindendir.

Delinatör Fiyatları

Delinatör fiyatları fazlasıyla merak edilen konular arasında yer almaktadır. Özellikle de çok tercih edilen metal delinatör fiyatları sıkça sorulan sorular arasındadır. Bu fiyatların yanı sıra çeşidi bulunan plastik duba fiyatları da araştırılan konulardandır. Duba fiyatları, genel özelliklerine ve çeşitlerine göre farklı fiyat seçeneklerine sahip olmaktadır. Çeşide göre fiyat farkı oluşabilmektedir. Ancak yine de günümüzde çeşidi ve renk seçenekleri oldukça fazla olan dubalar en uygun fiyat aralıklarına sahiptir.

© 2020 Yıldırımlar Giyim A.Ş. Tüm hakları saklıdır.

Maximum, Bonus, Axess, World, Paraf, Mastercard, Visa, SSL
Whatsapp Destek
WhatsApp

İletişime geçmek için tıklayınız

Bağlan
Hipotenüs Hipotenüs® Yeni Nesil E-Ticaret Sistemleri ile Hazırlanmıştır.